V Číně skončil sjezd komunistické strany. Bývalého prezidenta předčasně odvedli ze sálu

V Pekingu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli. Další pětileté období v čele strany si zajistil současný prezident Si Ťin-pching.

Praha (Aktualizováno: 17:28 22. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Si, označovaný za nejmocnějšího čínského politika od dob Mao Ce-tunga, si na sjezdu pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období

Prezident Si, označovaný za nejmocnějšího čínského politika od dob Mao Ce-tunga, si na sjezdu pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Na 20. sjezdu komunistické strany Číny proběhla volba 205 řádných členů ústředního výboru a dalších 170 bude mít poradní hlas. Z něj potom ještě vzejde 25členné politbyro, a sedmičlenné ústřední politbyro.

Právě na něm se nejlépe ukáže, na jakém kompromisu se Si Ťin-pching a jeho frakce dohodla s dalšími klikami uvnitř komunistické strany. Si Ťin-pching byl ve své funkci definitivně potvrzen. Jisté ale je to, že kvůli věku končí stávající premiér Li Kche-čchiang.

Asi nejvíce spekulací ale zatím vzbudila situace, kdy Si Ťin-pchingův předchůdce a bývalý prezident Chu Ťin–tchao odešel v doprovodu asistentů zničehonic ze sálu z hlavního pódia. Není jasné, jestli šlo o zdravotní indispozici, anebo byl k odchodu někým ze spolustraníků donucen.

Zahraniční tiskové agentury ale označují jeho odchod ze sálu jako viditelně nedobrovolný a neochotný.

Úspěchy a neúspěchy

Komunistická strana sama sebe dlouhodobě považuje za světového premianta v boji s covidem-19, a to i za cenu drastických lockdownů, které mají přímý dopad na pomalejší růst HDP, než si Peking představuje.

Co ale Číně přiznávají i ti, kteří mají jinak k jejímu režimu výhrady, jsou úspěchy v boji s chudobou. Světová banka například víceméně sdílí informaci čínské centrální vlády, že se za posledních 20 let nad hranicí chudoby dostalo přes 300 milionů lidí a výrazně se zlepšil také přístup ke zdravotnictví.

Co se neúspěchů z čínského pohledu týče, lze uvést například dopad ekonomických sankcí, které na Čínu uvalil Donald Trump a nyní v nich pokračuje jeho nástupce Joe Biden, nebo napjaté ekonomické vztahy s Evropskou unií.

Si Ťin–pchingova podpora

Čínská komunistická strana nikdy nebyla jednolitým harmonickým útvarem - ani v době předválečné, ani v dobách boje proti Čankajškově armádě, ani v dobách největší slávy Mao Ce-tunga. Velký vliv vždy kromě tzv. Pekingské kliky měla třeba Šanghajská, také Čchung- čchingská nebo Sečuánská frakce. Totéž platí do teď.

Zpravodaj Jakš: V Číně panuje dojem, že vláda Si Ťin-pchinga je to nejlepší, co mohlo zemi potkat

Číst článek

Za největšího spojence stávajícího šéfa strany Si Ťin-pchinga je považován jeho nejbližší poradce, šéf komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang nebo Čchen Min-er, který stojí v čele komunistické strany v největším čínském městě Čchung-čching.

Naopak za rivaly bývají označováni například jeden z kandidátů na post premiéra, devětapadesátiletý Chu Čchun-chua nebo někdejší šéf strany v Kantonu Wan Čching-liang.

Ve všech případech je ale namístě mluvit o politických konkurentech, ne o oponentech nebo dokonce nepřátelích, protože s těmi se v minulých deseti letech dokázal Si Ťin-pching velmi tvrdě vyrovnat a zbavit se jich.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme