Čím si svatba Williama a Kate zasloužila takovou pozornost?

Sňatek prince Williama a Kate Middletonové vzbudil velkou vlnu emocí napříč kulturami. Obřad sledovaly víc než dvě miliardy lidí po celém světě. Hlavní důvod zájmu tolika lidí o britskou královskou svatbu je, podle politologa Alexandra Tomského, který žil dlouhá léta ve Velké Británii, historický.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn. Svatba Kate a Williama.

Londýn. Svatba Kate a Williama. | Zdroj: Reuters

„Britská monarchie přes všechny peripetie přežila. Je zabudovaná v povědomí lidí. Angličtina se stala globálním jazykem. Úspěch anglické monarchie spočívá především v tom, že neprotiřečí demokracii. Koexistence kontinuity společenství, tradice, hodnot, které sepětí s národem monarchie symbolizuje, je pro lidský život důležitý.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Svatba - diskuze.mp3

Monarchie zní pro velkou část společnosti velmi zastarale. Lidé ale podle Radima Špačka z monarchistické strany Koruny české kladou na monarchii velmi přísné nároky:

„Zastaralost vnímáme možná jen my ve střední Evropě, ale jak ukazuje dnešní svatba, pro poddané Jejího veličenstva je to něco naprosto živého, není to nic zastaralého. Pro to množství lidí, co to šlo oslavit s princem Vilémem a Kateřinou Middletonovou, se ukazuje, že si opravdu berou prince a potažmo i monarchii za své. Je jim to blízké, žijí s tím, vyjadřuje to touhu po kontinuitě, po něčem více vznešeném, než je každodenní šeď. Po něčem, co stát sjednocuje, co může být symbolem země, což se v republikánském zřízení nedá najít.“

Podle Alexandra Tomského je královská rodina pro toho, kdo žil dlouho ve Velké Británii, mýtická.

„Mytologie královské osoby je správná proto, že je to nejen symbolika, ale i mystérium, tajemství lidské moci. Moci, která může i zabíjet, může vyhlašovat válku, může být i velmi nepříjemná. Moc je v lidském světě něco velmi podivného a někdy i velmi nepříjemného.“

William je potomkem Přemyslovců

Podle Radima Špačka je princ William v 38. generaci potomkem Přemyslovců, konkrétně Oldřicha a Boženy.

„Vazba na přemyslovský rod je jasně doložitelná. Všechny vládnoucí rody jsou určitým způsobem propojeny.“

Prvním v nároku na anglický trůn je, po královně Alžbětě II., její syn Charles. Princ William je až další na řadě.

„V zásadě platí nástupnický řád, princ Karel má být nástupcem na trůn. V případě, že by se s ním něco stalo, nastupuje právě oženěný syn Vilém,“ říká Špaček.

„V Anglii jsou strážci nepsané Ústavy a je jich hodně – nejen ve vládě, ale i v anglikánské církvi, ve Sněmovně lordů. Je naprosto nepřijatelné a nepředstavitelné, že by někdo přeskočil následníka trůnu,“ dodává Tomský.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme