Boje v Súdánu nabírají na intenzitě. Přibývá případů sexuálního násilí, lékaři nemají oběti jak a čím ošetřit

Boje v Chartúmu s úterním ránem nabraly na intenzitě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele. Ti hovoří o leteckých a dělostřeleckých útocích také v přilehlých městech Bahrí a Ummdurmán. Střety mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), které spolu v Súdánu již více než měsíc soupeří o moc, se vyostřily od zahájení mírových rozhovorů v saúdskoarabské Džiddě.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým nad Chartúmem

Ve městě Chartúm rovněž roste sexuální násilí | Zdroj: Reuters

Navzdory tomu, že se při nich obě strany shodly na humanitární pomoci a ochraně civilistů, přibývá podle svědků v metropoli sexuálního násilí.

Jednotky RSF tvrdí, že mají kontrolu nad přibližně 90 procenty metropole, píše list The Guardian. V úterý milice podle svědectví místních obyvatel zaútočily na několik armádních budov, patrně ve snaze zabránit armádě v použití stíhaček a těžkých zbraní.

Dva ‚hrdinové ze Súdánu‘. Spolužáci v oprýskaném autě zachránili z válečné zóny nejméně 60 lidí

Číst článek

Armáda se naopak snaží odříznout RSF od zásobovacích tras a zajistit strategická místa včetně letiště v centru Chartúmu a velké ropné rafinerie v Bahrí, kde se v úterý rovněž opět rozhořely boje.

Bezpečností situace se zhoršila rovněž v dárfúrském městě Geneina, které je správním střediskem súdánského státu Západní Dárfúr. Arabské milice napojené na RSF tam útočily na domy civilistů.

Konflikt si od 15. dubna podle súdánských úřadů vyžádal nejméně 676 mrtvých a 5500 zraněných. Skutečný počet obětí bude zřejmě mnohem vyšší, objevuje se mnoho zpráv o tělech, která zůstala na ulicích.

Nesnesitelná situace

Téměř milion lidí byl v důsledku bojů podle OSN nucen opustit domovy, na 700 000 z nich jsou vnitřně vysílení. „Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.

Súdánci už mají bojů dost. Na dva znepřátelené generály ale nemají dostatečný vliv, myslí si analytik

Číst článek

Ti, kteří v súdánské metropoli zůstali, se potýkají s tenčícími se zásobami potravin a kolapsem zdravotnických služeb. V Chartúmu nyní podle listu The Guardian pracuje pouhých 16 procent nemocnic.

Podle posledních zpráv ve městě rovněž roste sexuální násilí. Dvě oběti potvrdily, že agresoři pařili k RSF, tři další ženy hovořily o neznámých ozbrojencích. „V místě je kritický nedostatek materiálu pro klinické ošetření znásilnění a hygienických balíčků, protože zásoby jsou nedostupné,“ uvedl před několika dny Populační fond OSN (UNFPA).

Velitel RSF Muhammad Hamdan Dagalo, který dříve vedl arabskou milici Džandžauí, byl v minulosti obviněn lidskoprávní organizací Amnesty International z používání znásilnění jako válečné zbraně při krvavé občanské válce v Dárfúru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme