Měl sny, ale musel umřít mladý, vzpomíná matka na Čechoizraelce Orana. Hamás ho zastřelil přes dveře

Teroristický útok Hamásu na Izrael z předminulé soboty má na 1400 obětí, mezi nimi je i dvaadvacetiletý Čechoizraelec Oran. Jako potomek českého vystěhovalce do Izraele měl český pas. Poslední okamžiky dvaadvacetiletého Orana popsala jeho matka.

Od zpravodaje z místa Javne'el Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oran Elfasi, Izraelec s českým původem, kterého zabil Hamás

Oran Elfasi, Izraelec s českým původem, kterého zabil Hamás | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky | ©

„V sobotu ráno nám začal Oran psát esemesky, že slyší výbuchy a střelbu. Zpočátku si myslel, že někdo hraje počítačovou hru. Neměl tušení, že mu jde život. Od jeho přítelkyně jsme se dozvěděli, že ozbrojenci vtrhli do jejich domu a dobývali se do místnosti. Držel dveře a přes ně ho zastřelili,” popisuje Oranovy poslední chvíle jeho matka Karen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vzpomínku na Čecho-Izraelce Orana, oběť Hamásu

Když tam vtrhli ozbrojenci z Hamásu, byl její syn na návštěvě u přítelkyně v kibucu Nirim na jihu Izraele.

„Nikdo jim nepřišel na pomoc. Žádná armáda, nikdo. Nerozumím tomu. Armáda je všude, vše je zabezpečené. Nerozumím tomu. A je nechali na pospas. Sedm dlouhých hodin!“ zlobí se Karen.

Zmatek panoval podle ní ještě několik dní po útoku Hamásu. O smrti svého syna věděla od soboty, úřady jí to oznámily až o několik dní později. Tři dny po Oranově pohřbu volali z pohřebního ústavu, jakou by chtěla smuteční řeč.

Karen má české předky. Jejího syna Orana zabil Hamás | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

‚Bojíme se‘

Karen žije v Galilei, její syn Oran bydlel poblíž Tel Avivu, kde pracoval v počítačové firmě.

„V prosinci absolvoval vojenskou službu, byl v na návštěvě v Londýně. Byl to prostě dvaadvacetiletý kluk, hrál na kytaru, rád zpíval... Měl své sny. Jen musel umřít tak mladý,“ říká Karen.

Při teroristickém útoku Hamásu zemřel mladý Čech. V Izraeli byl navštívit přítelkyni

Číst článek

Oran měl stejně jako ona český pas. Jeho pradědeček byl Čech. Ještě před okupací se mu podařilo uprchnout a na lodi mířil do Palestiny. Britská armáda ho zatkla a deportovala na ostrov Mauritius, kde strávil pět těžkých let v detenčním táboře. Když vznikl Stát Izrael, usadil se tam.

„Myslel si, že tady bude v bezpečí. Všichni jsme si to mysleli. Pocit bezpečí už je ale pryč. Bojíme se, co bude dál,” přiznává Karen.

„Je mi líto lidí z obou stran. Vím, že lidé v Gaze trpí stejně jako my. Utrpení i soucit nezná hranice, nezná náboženské ani rasové rozdíly. Všichni jsme lidé. Mému synovi už nikdo nepomůže, ale něco se musí stát. Násilí na obou stranách musí skončit,“ přeje si Karen.

Jaromír Marek, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme