‚Krajní pravice není vítána.‘ Starosta bruselské čtvrti zrušil konferenci konzervativců, vystoupit měl i Orbán

Plánovanou dvoudenní konferenci konzervativních a nacionalistických osobností v Bruselu v úterý hned v úvodu narušila policie poté, co akci nařídil ukončit starosta příslušné městské části. Uvedl, že krajní pravice není v jeho čtvrti vítána, informoval belgický deník Le Soir. Zatím není jasné, zda akce bude nějakou formou pokračovat i ve středu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zablokování konference konzervativců v Bruselu

Zablokování konference konzervativců v Bruselu | Foto: Virginia Mayo | Zdroj: ČTK / AP

Podle agentury DPA policisté několik hodin bránili lidem ve vstupu, uvnitř ale pokračovaly některé projevy nebo panelové diskuze.

Belgický premiér Alexander De Croo zákaz večer označil za nepřijatelný a útok na svobodu projevu jen několik týdnů před evropskými volbami. Britský premiér Rishi Sunak rozhodnutí vnímá jako krajně znepokojivé.

Na akci označené jako „konference národního konzervatismu“ měl ve středu vystoupit maďarský premiér Viktor Orbán. Mezi pozvanými byli také někdejší kandidát na prezidenta Francie Éric Zemmour nebo jeden ze strůjců brexitu Nigel Farage. Ten podle zpravodajky bulvárního listu The Sun Martiny Betové právě řečnil, když do místa konference v bruselské části Saint-Josse-ten-Noode dorazila policie.

Farage během svého projevu prohlásil, že ve srovnání s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, působí jako eurofil, tedy někdo, kdo má Evropskou unii v oblibě. Předpověděl také, že Trump se po listopadových prezidentských volbách vrátí do Bílého domu. „Bude to tak skvělé,“ dodal.

Místní starosta Emir Kir uvedl, že vydal nařízení, které konferenci zakázalo v zájmu „veřejné bezpečnosti“. „V Saint-Josse krajní pravice není vítána,“ napsal na sociální síti X liberální politik.

Wilders již nepožaduje post premiéra. Na nátlak koaličních stran po čtyřech měsících ustoupil

Číst článek

Setkání euroskeptických osobností se konalo za zavřenými dveřmi ve společenském centru Claridge poté, co dva jiné podniky akci odmítly hostit, píše Le Soir. V lokalitě poblíž sídel institucí Evropské unie plánovali na podvečer demonstraci levicové skupiny. Policie se podle webu Politico na místo dostavila přibližně dvě hodiny po začátku konference.

„Je to vskutku jako výjev z podřadné diktatury,“ reagoval na zákaz akce jeden z organizátorů Frank Füredi. „Řekli majiteli, že když se to neukončí, odpojí je od elektřiny,“ dodal.

Blokování vchodu

Kolem půl čtvrté odpoledne přišel v obklopení kamer Zemmour ke dveřím konferenčního sálu, kam mu policisté zablokovali přístup, což odsoudil jako „diktaturu“. Jako útok na svobodu projevu vnímá zákaz akce maďarský premiér Orbán. „Asi už nemohli snést svobodu slova,“ napsal Orbán na sociální síti X. „Naposledy mě chtěli umlčet policií, když ji na mě nasadili komunisté v roce 88. Tehdy jsme se nevzdali a nevzdáme se ani tentokrát!“, dodal.

Belgická policie konferenci zčásti ukončila tím, že účastníkům znemožnila návrat do místa jejího konání, pokud z něj odešli. Asi tucet policistů blokoval hlavní vchod. Organizátoři účastníkům akce sdělili, že uzavření bude „postupné“ a že na středu hodlají najít nové místo. Později však na X uvedli, že příkaz právně napadnou.

Proti zákazu se ohradili belgický i britský premiér. „Komunální autonomie je základním kamenem naší demokracie, ale nikdy nemůže mít přednost před belgickou ústavou, která od roku 1830 zaručuje svobodu projevu a pokojného shromažďování,“ zdůraznil De Croo na síti X. „Tato informace je mimořádně znepokojivá,“ uvedla Sunakova mluvčí k zákazu akce.

Zpravodajka deníku The Washington Post Emily Rauhalaová poznamenala, že ústředním tématem úvodních projevů na zrušené konferenci bylo to, jak jsou podle účastníků konzervativci umlčováni. „Zvěsti o tom, že přichází policie, v davu vyvolaly jisté vzrušení,“ napsala.

Rozhodnutí akci přerušit bylo podle AFP ostře odsouzeno uvnitř haly, kde se od rána shromáždilo několik set lidí, včetně mnoha nacionalistických, konzervativních a euroskeptických europoslanců. Lobbystická skupina Alliance Defending Freedom, která má za cíl šířit křesťanské hodnoty, uvedla, že podala právní stížnost na bruselské úřady kvůli rozhodnutí akci uzavřít.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme