Bosenskosrbský vůdce čelí žalobě. Nerespektoval rozhodnutí vysokého představitele Bosny

Nejvyšší soud v Bosně v pondělí potvrdil obžalobu, kterou proti bosenskosrbskému vůdci Miloradu Dodikovi minulý měsíc vznesla prokuratura kvůli nerespektování rozhodnutí vysokého představitele Christiana Schmidta. Informovala o tom místní média.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milorad Dodik

Milorad Dodik | Zdroj: Reuters

Jedná se o další dějství vleklého sporu mezi prezidentem Republiky srbské Dodikem a vysokým představitelem, který je mezinárodním společenstvím pověřen dohledem na dodržování daytonské mírové dohody z roku 1995 a disponuje rozsáhlými pravomocemi včetně vydávání zákonů či odvolávání politiků z funkcí. 

Milorad Dodik v rozporu s většinovým míněním tvrdí, že Schmidt byl do funkce v roce 2021 jmenován neoprávněně.

Hrozící rozpad

V letech 1992 až 1995 byla Bosna dějištěm krvavé války, která si vyžádala přibližně 100 000 obětí. Země je od daytonské mírové dohody rozdělena na dva vysoce autonomní celky, vedle Republiky srbské je to chorvatsko-muslimská Federace Bosny a Hercegoviny.

Bosenská Republika Srbská se nebude řídit verdikty Ústavního soudu. Dodik mluví o odtržení

Číst článek

Dohromady je spojuje slabá centrální vláda, která je z velké části ochromená spory mezi zástupci tří hlavních etnik. Bývalý německý ministr zemědělství Schmidt opakovaně varoval mezinárodní společenství, že zemi hrozí rozpad. Ten by se zřejmě neobešel bez nového krveprolití.

Bosenská prokuratura obžalovala Dodika 11. srpna v návaznosti na dvojici sporných zákonů, které v červnu schválil parlament Republiky srbské a které vyvolaly ostrou kritiku na domácí i mezinárodní scéně. Stanovují, že se republika napříště nebude řídit verdikty celostátního ústavního soudu ani samotného vysokého představitele.

Obě normy Schmidt následně zrušil. Otázkou zůstává, zda bude jeho Úřad Vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu spolu s bosenskými celostátními orgány schopen toto rozhodnutí uvést do praxe.

Výroky bosenskochorvatského válečného zločince vyvolaly pobouření. Vše by prý udělal znovu

Číst článek

Dodik opakovaně vyslovil přání odtrhnout Republiku srbskou od zbytku Bosny a vytrvale pracuje na rozvolňování vazeb mezi touto entitou a celostátními institucemi. Navázal také úzkou spolupráci s Ruskem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Stupňující se konfrontace mezi Dodikem a Schmidtem prozatímně vyvrcholila minulý týden, když bosenskosrbský předák vysokému představiteli pohrozil, že ho nechá zatknout a vyhostit, pokud vstoupí na území Republiky srbské.

Později svá slova mírnil a řekl, že proti Schmidtovi „nikdo nepoužije sílu“. Zopakoval nicméně, že vysoký představitel není v Republice srbské vítán, uvedla bosenskosrbská stanice RTRS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme