Blair bude vysvětlovat okolnosti invaze do Iráku

Bývalý britský premiér Tony Blair bude dnes muset vysvětlovat, proč se Británie připojila k invazi do Iráku z března 2003. Stane před komisí, která od července loňského roku zjišťuje, nakolik byl vojenský zásah proti režimu Saddáma Husajna oprávněný a následně zvládnutý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair

Tony Blair | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Hlavním tématem jednání bude podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Británii Ivana Kytky oprávněnost a legalita britské účasti na invazi, jednak ve vztahu k Chartě OSN a také ve vztahu k nepsané britské ústavě. Dalším bodem, na který se Chilcotovo šetření zaměří je také komunikace, kterou vedl Blair s tehdejším americkým prezidentem Bushem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Blairově jednání před komisí, která vyšetřuje, proč se Británie připojila k invazi do Iráku, mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Jedno z mála odhalení, které půlroční šetření přineslo, jsou svědectví o soukromých dopisech, které psal bývalý britský premiér prezidentu Bushovi a ve kterých, podle mínění některých, zašel ve svých slibech o účasti Britů na invazi do Iráku mnohem dále, než byl tehdy ochoten připustit, a možná mnohem dále, než by mu bývala měla povolit nepsaná britská ústava.

Dá se také očekávat, že se komise bude ptát na Blairův výrok o existenci zbraní hromadného ničení. Podle Kytky však nelze čekat, že Tony Blair přizná či připustí něco nového, kompromitujícího.

Londýnský spolupracovník Českého rozhlasu si ale myslí, že Chilcotův výbor bude chtít slyšet, jakou roli hrálo v úvahách a rozhodování americké přání jednoduše změnit irácký režim bez ohledu na okolnosti mezinárodního práva a jakou roli v tomto kontextu mohla hrát údajná a planá hrozba existence zbraní hromadného ničení.

Anglii pobouřily nepravdivé informace

Právě informace o tom, že Saddám Husajn je připraven a schopen použít zbraně hromadného ničení během 45 minut, která zazněla v roce 2003 v britské Poslanecké sněmovně, přiměla většinu poslanců zvednout ruku pro britskou účast na invazi do Iráku. Nejen oni, ale samozřejmě i britská veřejnost se pak cítily podvedeny, když se žádné zbraně nenašly.

Slyšení má trvat dvakrát tři hodiny, dopolední část začne v jedenáct hodin dopoledne a bude veřejné. Výbor se má Blaira také ptát i na vojenské plánování invaze a také na to, proč spojenci nezvládli poválečnou situaci v Iráku, která vedla k takovému krveprolití a k destabilizaci země na několik dlouhých let.

Ivan Kytka, Jaroslava Haladová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme