Belgická policie po výslechu zadržela italského europoslance. Je podezřelý z korupce v parlamentu

Italského europoslance Andreu Cozzolina v pondělí zadržela belgická prokuratura po několikahodinovém výslechu ohledně případu údajné korupce v Evropském parlamentu. Píše to italský tisk. Cozzolino veškerá podezření z korupce odmítá a jeho výslech bude pokračovat i v úterý. Kvůli možnému střetu zájmů musel řízení vyšetřování opustit soudce Michel Claise.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrea Cozzolino

Andrea Cozzolino | Zdroj: Profimedia

Cozzolino odjel do Bruselu poté, co belgická prokuratura stáhla evropský zatykač. V pondělí se europoslanec dostavil na dojednaný výslech, který trval skoro čtyři hodiny. Podle advokátů Cozzolino „odpověděl na všechny otázky soudce“ a odmítl obvinění z korupce ve prospěch Kataru a Maroka.

Na konci výslechu byl zadržen. V úterý podle tisku bude výslech pokračovat a příslušné orgány rozhodnou, zda vazbu prodloužit.

Skotská expremiérka Sturgeonová byla propuštěna. Policie ji krátce zadržela kvůli financování kampaně

Číst článek

Podle obžaloby se Cozzolino nechal zkorumpovat zástupci Maroka, aby vykonával svou parlamentní funkci ve prospěch tohoto státu. Italský europoslanec byl od roku 2019 předsedou delegace pro vztahy se zeměmi Maghrebu a členem vyšetřovací komise ohledně používání špionážního programu Pegasus, mezi jehož uživateli bylo údajně i Maroko.

V pondělí belgická prokuratura oznámila, že vyšetřování opouští soudce Michel Claise, který ho řídil. Důvodem je údajný střet zájmů. Podle belgického tisku Claiseův syn měl společnou firmu se synem jedné další vyšetřované, europoslankyně Marie Arenové.

V rámci vyšetřování byli od loňského roku zadrženi také další europoslanci, například tehdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová či belgický europoslanec Marc Tarabella. Postupně byli propuštěni, byť mají některá omezení. Kailiová řekla tisku, že vazba a ztížení kontaktů se svou malou dcerou vnímala jako nátlak, aby učinila doznání, což řecká politička odmítla.

Podle obžaloby ve prospěch Kataru a Maroka jednal bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri, kterému se podařilo ovlivnit zmíněné europoslance. Panzeri začal na začátku letošního roku s vyšetřovateli spolupracovat, kvůli čemuž prokurátoři upustili od žádosti o vydání jeho manželky a dcery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme