Firmě kvůli špatným skladům zabavili 300 tun munice. Desetimilionové odškodné stát zamítl

Více než deset milionů korun žádala po státu dceřiná firma zbrojovky Zeveta Bojkovice. Když jí policie kvůli nevyhovujícím skladům zabavila munici, nemohla s ní prý obchodovat. Společnost proto chtěla uhradit škodu a ušlý zisk. Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, ministerstvo žádost zamítlo. Zeveta proto nyní připravuje žalobu.

Praha/Bojkovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice.

Areál zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice. | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po výbuších muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku rozjela policie ke konci roku 2014 rozsáhlé kontrolní akce. V rámci nich tehdy policisté zamířili i do skladů české zbrojovky Zeveta v Bojkovicích na Uherskohradišťsku.

Padesát tisíc RPG

Výsledkem kontroly byl razantní krok: převoz zhruba 300 tun munice do jiných skladů. Přibližně 50 000 ručních protitankových granátometů RPG 75 bylo podle Ředitelství služby pro zbraně a bezpečností materiál skladováno v nevyhovujících skladech.

V době kontroly neměla Zeveta, respektive dceřiná firma Pyro-Technology, které munice oficiálně patřila, podle policie zabezpečené budovy pro uchovávání takového materiálu (viz box vpravo Proč policie munici zabavila).

PROČ POLICIE MUNICI ZABAVILA

Zeveta podle policejního ředitelství pro zbraně neměla v době kontroly dobře zabezpečené sklady v bojkovickém areálu, konkrétně měla porušit nařízení vlády číslo 338/200 Sb. o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva, které udává podmínky skladování, přechovávání a zacházení. Zeveta granátomety neskladovala tak, jak ukládá zákon o zbraních a střelivu, nýbrž je skladovala jako výbušniny. Pro ty platí jiné podmínky skladování i manipulace, což se policejním kontrolorům nelíbilo. Firma se však bránila tím, že granátomety byly prošlé, k výbuchu tak dojít nemohlo.

Ačkoli firma po dvou letech dostala ve správním řízení za špatné skladování pokutu zhruba 300 tisíc korun, proti které se ohradila žalobou (server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE), loni v březnu podala na ministerstvo vnitra také žádost o odškodnění.

Totiž: tím, že byla munice uskladněna v jiných prostorách, nemohla s ní Pyro-Technology obchodovat. Proto požadovala po státu odškodnění mimo jiné za ušlý zisk, u resortu ale narazila.

„Po posouzení neshledalo ministerstvo žádost o náhradu škody důvodnou, když ušlý zisk ve výši 10 445 000 korun nebyl prokázán a výše jiné tvrzené škody (náklady právního zastoupení a náklady na odvoz munice) nebyla řádně odůvodněna,“ vysvětlila serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Klára Pěknicová. „S ohledem na uvedené proto nebyla požadovaná náhrada škody v celkové výši 10 455 465 korun společnosti poskytnuta,“ doplnila.

Tisíce granátometů v nevyhovujících skladech? Firma dostala statisícovou pokutu, platit ji zatím nebude

Číst článek

Firma chystá žalobu

Zeveta Bojkovice ale s takovým rozhodnutím nesouhlasí. Podle generálního ředitele Radoslava Moravce nepostupovalo ministerstvo v souladu se zákony.

„Stanovisko ministerstva zcela opomíjí skutečnost, že (v prosinci 2015) bylo vydáno rozhodnutí, kterým bylo zrušeno předběžné opatření o uložení munice v Drhovicích a Policejní prezidium nebylo schopno do 18. února 2016, tj. po dobu dvou měsíců, zahájit vydávání neoprávněně zadržované munice,“ popsal pro server iROZHLAS.cz Moravec.

Generální ředitel zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice Radoslav Moravec. | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Činnost Policejního prezidia tak lze přirovnat například k situaci, kdy po dobu dvou měsíců třetí subjekt neoprávněně užívá váš byt či automobil a odmítá vám ho předat,“ připodobnil ředitel. I proto firma podle Moravce chystá žalobu.

Pokutu dostala firma loni v dubnu, protože se podle zlínské policie dopustila „hned několika správních deliktů“. Podle policie neměla například dostatečně zabezpečená okna nebo dveře.

Zabavená munice se firmě vrátila před dvěma roky, když splnila požadavky policie, která se zase odvolávala na zákon. Zeveta ale úpravy, po kterých jí byla zabavená munice vrácena, označila za nadstandardní. V případě výbuchu by prý napáchaly mnohem větší škody.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme