Student zemřel při výcviku ‚při přesunu se zbraněmi bez munice‘, uvedl mluvčí Univerzity obrany

Student prvního ročníku Univerzity obrany v Brně, který zemřel při taktickém výcviku ve vojenském prostoru Vyškov, neměl při tragickém úrazu zbraň nabitou ostrou ani cvičnou municí. Mluvčí univerzity Vladimír Šidla v pondělí sdělil, že lze vyloučit střelné zranění. Případ vyšetřuje vojenská policie, která si vyžádala vypracování znaleckého posudku.

Vyškov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během pětidenní soutěže týmy absolvovaly na trase dlouhé 45 kilometrů 47 střeleckých situací. Vybavení na všechny úkoly museli střelci nosit celou dobu s sebou.

Během taktického výcviku zemřel student prvního ročníku na Univerzitě obrany v Brně (ilustrační foto) | Foto: Jiří Šimeček, Marek Příhoda | Zdroj: Armáda České republiky

Server iDnes.cz uvedl, že při běhu se samopalem mladý muž zakopl a hlaveň zbraně se mu zapíchla do krku a čelisti. Následkům zranění i přes okamžitou pomoc instruktorů a lékařů podlehl v nemocnici.

„Vyšetřování stále probíhá, ale už je jasné, že tragický úraz studenta 1. ročníku Univerzity obrany se stal při pěším přesunu se zbraněmi bez munice. Nedošlo tedy k žádnému výstřelu,“ uvedla univerzita na facebooku.

Na případ z minulého týdne upozornily Seznam Zprávy, podle kterých se událost stala při běhu s puškou. Podle Šidly ale výstřel nenastal. „Při taktickém výcviku nebyla použita ani cvičná, ani ostrá munice, lze tedy vyloučit zranění v důsledku výstřelu ze střelné zbraně,“ řekl mluvčí univerzity bez dalších podrobností.

Podle mluvčího je úmrtí studenta pro Univerzitu obrany, její zaměstnance i samotné studenty obrovská tragédie. „Nehoda mladého nadějného vojáka všechny silně zasáhla, zejména studenty 1. ročníku, kteří s ním prodělávali běžný vojenský výcvik. Vedení školy je v trvalém kontaktu s rodinou,“ uvedl Šidla.

Případem se zabývá vojenská policie. „Policejní orgán vojenské policie opatřuje potřebné doklady a nezbytná vysvětlení a vyžádal od příslušných orgánů vypracování znaleckého posudku. Dozor nad zachováváním zákonnosti vykonává věcně a místně příslušné státní zastupitelství,“ sdělila mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Univerzita obrany připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro českou armádu. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí – Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové jako výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme