Vojenská policie obvinila po razii v Pardubicích 8 lidí. Viní je z manipulací se zakázkami a braní úplatků

V listopadu loňského roku provedla vojenská policie na Pardubicku razii, při které zadržela i zaměstnance ministerstva obrany. Jak nyní zjistil Radiožurnál, v polovině března osm podezřelých lidí obvinila. Všichni měli podle vyšetřovatelů manipulovat s veřejnými zakázkami, které vypisovala Agentura hospodaření s nemovitým majetkem ministerstva obrany.

Pardubice (Aktualizováno: 17:32 17. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská policie, policista, těžkooděnec

Vojenská policie zasahovala na Pardubicku v listopadu. Ilustrační foto | Zdroj: Vojenská policie

„Uvedený policejní orgán vydal dne 14. 3. 2024 usnesení o zahájení trestního stíhání osmi fyzických osob, z toho jedné pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a sedmi pro přečin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečin podplácení,“ uvedl pro Radiožurnál a server iROZHLAS.cz okresní státní zástupce Aleš Veselý.

Policie při razii v Pardubicích zadržela i zaměstnance resortu obrany. Měli ovlivňovat armádní zakázky

Číst článek

Vojenská policie je tak přesvědčená, že podezřelí zvýhodňovali některé stavební firmy při zakázkách pro armádu a brali za to úplatky.

„Mezi obviněnými nejsou příslušníci Armády České republiky. Jeden z obviněných je
bývalý občanský zaměstnanec Ministerstva obrany České republiky,“ přiblížil Veselý s tím, že tři obvinění podali proti zahájení trestního stíhání stížnost. 

Již v listopadu tak vyšetřovatelé zadrželi jak zaměstnance státní agentury, která spravuje armádní objekty, tak soukromé podnikatele. Zároveň provedli domovní prohlídky a prohlídky dalších objektů celkem ve čtyřech krajích.

Bližší informace ale státní zastupitelství poskytnout nechtělo a sdílnější nebyla ani mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková. „V tomto případě si poskytování jakýchkoliv informací v této věci vyhradilo dozorující Okresní státní zastupitelství v Pardubicích. Více bohužel nemohu sdělit,“ odpověděla na dotazy.

Ve stejný den v listopadu pak vojenská policie zasahovala ve východočeském městě ještě s Národní centrálou proti organizovanému zločinu, při kterém pozatýkala 19 politiků a podnikatelů kvůli stavebním zakázkám. Státní zástupce ale popřel, že by spolu tyto případy souvisely. 

To není jediný případ, který řeší vojenská policie. Naposledy toto pondělí zasahovala na Generálním štábu Armády České republiky, jak napsaly první Novinky. „Můžeme pouze sdělit, že se jedná o zakázku z minulého volebního období. Veškeré úkony pro poskytování dalších informací si vyhradilo dozorující Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, a proto je nutné se obrátit přímo na ně,“ napsala pro Radiožurnál mluvčí policie Kateřina Mlýnková.

Mluvčí společnosti Glomex, která dodává vojenskou techniku, Jaroslav Major pak potvrdil, že se policisté objevili i v jejich firmě. „Ano je to pravda, byla u nás v pondělí, spolupracovali jsem s nimi v plné součinnosti, dali jsme jim veškeré podklady a tím to pro nás skončilo,“ řekl.

Iveta Vávrová, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme