Ušetřit a snížit teplotu vody v potrubí se nevyplácí, varují hygienici. Šíří se kvůli tomu legionella

Teplota 25 až 50 stupňů Celsia je ideální teplota pro výskyt bakterie legionelly. Právě snižování teplot v ohřívačích vody kvůli úsporám energií může být podle hygieniků důvodem, proč přibývá případů legionelózy. Do začátku letošního března hygienici v celém Česku evidují 45 případů.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sprcha

Bakterie podle hygieniků může přežít i ve vodě, která má 60 stupňů Celsia (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay

V prosinci 2023 se bakterie legionelly objevila na vysokoškolských kolejích Technické univerzity v Liberci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bakterie legionely podle hygieniků může přežít i ve vodě, která má 60 stupňů Celsia

„Přišla jsem zpocená, protože jsem jela autobusem, dala jsem si sprchu a pak mi řekli, že se vlastně nesmí sprchovat. Bylo to takové automatické, ta sprcha, popisuje Ludmila Zandlová. Na libereckých vysokoškolských kolejích se omylem vysprchovala na konci prosince 2023, po té, co tam začal platit zákaz sprchování. Univerzita ho vydala ihned po výskytu bakterie legionely.

„Byl vydán zákaz používání teplé vody k sprchování na dotčených blocích, a studentky a studenti byli informováni o náhradní možnosti sprchování na jiných blocích kolejí. Zároveň jsme doplnili již používanou chemickou látku. Dalším z kroků bylo krátkodobé zvýšení teploty vody až na 70 stupňů Celsia,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Horečka a kašel

Zhruba po čtyřech dnech od vysprchování se u Ludmily objevily potíže. „Nejdřív mě začalo bolet v krku, potom následoval velmi dráždivý suchý kašel a horečka. Nemoc trvala okolo tří týdnů, ke konci už to byl hlavně kašel, ale zhoršené dýchání pozoruji stále, při běhu nebo u zpěvu,“ popisuje Ludmila příznaky typické pro onemocnění legionelózou.

Legionella už má v Polsku 19 obětí, hospitalizovaných bylo 160 lidí. Příčina nákazy je stále neznámá

Číst článek

K lékaři ale nešla a léčila se doma. Studenti k nejohroženějším lidem touto chorobou nepatří.

„Nejvíc rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let, kteří ještě navíc k tomu kouří,“ upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Uspořit

Bakterie se podle mluvčí Balašové v potrubí může vyskytovat i kvůli snaze lidí uspořit.

„Jedním z důvodů je snižování ohřevu teplé vody s ohledem na nárůst cen energií a snaha ovlivnit spotřebu a teplotu vody může souviset s kvalitou teplé vody, to může způsobovat výskyt bakterie legionella v potrubí, v teplé vodě.“

Bakterie podle hygieniků může přežít i ve vodě, která má 60 stupňů Celsia.

Kateřina Hartmanová, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme