Urážka úředníka má být nově přestupek. Ujetí nervů přijde až na 10 tisíc korun

Vynadat úředníkovi by se v budoucnu mohlo prodražit. Poslanci schválili nový přestupkový zákon, podle kterého má být urážka úředníka nebo policisty přestupkem proti veřejnému pořádku s pokutou ve výši až 10 tisíc korun. Citelně by se měla prodražit i řada dalších přestupků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Bránění zdravotníkům v poskytování péče pacientovi by mělo přijít nově až deset krát dráž. Výtržník by mohl zaplatit až 10 tisíc korun.

Až 50 tisíc korun by měl nově zaplatit i občan, který by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, nebo by ho zatajil, aby získal nějakou výhodu. Stejně zaplatí člověk, který způsobení škodu na cizím majetku, bude neoprávněně užívat cizí věc nebo si nechá cizí věc, kterou našel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Senátu míří předloha zákona o přestupcích. Urážka úředníka či bránění zdravotníkům v poskytnutí péče vyjde na desítky tisíc korun. Téma Věry Masopustové

Podle poslance ČSDD Jeronýma Tejce nový zákona míří především na lidi, kteří přestupek konají opakovaně:

„Cílem je, aby v případě opakovaných přestupků bylo možné postihnout ty, kteří páchají recidivu. Na druhé straně by se to nemělo dotknout jednotlivců, kteří spáchají přestupek jako takový. Myslím si, že do budoucna by cílem mělo být, aby bylo možné recidivisty přinutit k veřejně prospěšným pracím.“

Zatímco opoziční KSČM zvýšení pokut za přestupky vítá, pravicová ODS je zásadně proti. Podle šéfa jejích poslanců Zbyňka Stanjury každý starosta ví, že od některých lidí se pokuty nevyberou, ani když jsou nízké.

„Občanovi, který nebude spokojen s tím, jak něco vyřídil na úřadě, nebude spokojen s odpovědí nebo s tím, jak to jde rychle, nebo vyjádří jistou nespokojenost, vlastně hrozí, že bude popotahován na tom samém úřadě kvůli přestupku. To je myslím naprosto nepřijatelné,“ vyjádřil své obavy z nového přestupku Stanjura.

Žádné maskování

Sněmovna schválila i novelu shromažďovacího zákona. Z té poslanci vyškrtli vládní návrh, podle kterého by si mohli účastníci demonstrací zakrýt tvář.

„V případě, že udělají výtržnost, musí policie vědět, kdo tu manifestaci vedl jiným směrem, než byla nahlášena. To znamená žádné maskování. Nebudeme si moct vzít masku prezidenta, nějaké nebo kuklu. Je to prostě nesmysl a špatné pro bezpečnost občanů,“ popsal poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz.

Obě předlohy teď míří do Senátu.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme