Ukrajinci žijící v České republice cítí strach, ale i revoluční nadšení

Už dva měsíce protestují Ukrajinci proti současné prorusky orientované vládě prezidenta Viktora Janukovyče. V posledních dnech se situace dramaticky zhoršila poté, co bylo několik účastníků demonstrací zastřeleno. Dění v rodné zemi napjatě sledují také Ukrajinci žijící v České republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje na Ukrajině

Nepokoje na Ukrajině | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

„Má žena se rozbrečela, když viděla, že doma začali umírat lidé. Takhle se přece demokratická vláda nemůže chovat k národu,“ říká mladý muž, který si přeje zůstat v anonymitě.

V Praze žije už tři roky. Sám by se ale na Ukrajinu rád vydal a protestů se zúčastnil. „Pokud je někdo ochotný zemřít za moji svobodu, tak bych mu to měl oplatit,“ upozorňuje.

Pokud se situace dále zhorší, už to prý nevydrží a do Kyjeva odjede. Manželka i nadřízený se mu to snaží rozmluvit, on je ale přesvědčený, že jsou důležitější věci než riziko zastřelení.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Ukrajinci žijícími v Praze natáčel reportér Ondřej Bouda

„Teď se rozhoduje o budoucnosti Ukrajiny. Chceme svobodnou zemi, kde má každý právo na vyjádření svého názoru, nebo se vrátíme do dob minulých a budeme jako Rusko nebo Bělorusko?“ ptá se.

Další Ukrajinec žijící v Praze, Alexander, si myslí, že za protesty je i něco jiného než jen touha po demokracii a svobodě: „Aby lidé měli práci, aby měli zájem o všechno, aby nepotřebovali jezdit sem do Evropské unie. Oni by tam také chtěli Evropskou unii, aby měli normální důchod, výplaty, školné, všechno. A to bohužel není.“

Hlavní problém vidí v neochotě vlády jednat s opozicí. Prezident podle něj zřejmě doufal, že protesty vyšumí a lidé se rozejdou. A když to nevyšlo, tak přitvrdil.

Protestující Ukrajinci obsadili ministerstvo zemědělství. Neklid se šíří i do dalších měst

Číst článek

„Snaží se je zastrašit, ale lidé už jsou naštvaní a budou bojovat dál. Dopadne to špatně, opravdu strašně,“ obává se Alexander, že mrtvých bude přibývat. „Když tam umírají lidé, mladí lidé, tak to už je válka,“ dodává.

Během natáčení reportáže byla oslovena celá řada Ukrajinců, od dělníků na stavbách až po akademiky. Většina z nich ale odmítla odpovídat i přes garanci anonymity.

„Bojí se o rodiny, o kamarády. Lidé začali umírat, jsou unášeni. Někteří zmizeli v Kyjevě a objevili se v Dněpropetrovsku o 400 kilometrů dále. Zdá se, že vláda udělá vše pro to, aby se udržela u moci. A mohla by se začít mstít těm, kteří ji kritizují. Chovají se stejně jako KGB a komunisté,“ vysvětluje první respondent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci Ukrajincům mluvil v pořadu Stalo se dnes Bohdan Rajčinec z Ukrajinské iniciativy

Ukrajinci, kteří u nás dlouhodobě žijí, shání pomoc pro protestující. Třeba lékařům, kteří při demonstracích pomáhají, chtějí nakoupit neprůstřelné vesty, léky nebo speciální přenosné přístroje. Vybírají také peníze, protože vláda prý opozici zablokovala účty. Na podporu ukrajinských demonstrací je také svoláno v Praze několik shromáždění.

„Ukrajinci sbírají peníze na různých veřejných setkání. Je také možné je zasílat na účet. Peníze jdou přímo do rukou našich kolegů, přátel, kteří nakupují potřebné věci v Kyjevě,“ říká Bohdan Rajčinec z Ukrajinské iniciativy.

Podle něj je cítit podpora i od české společnosti. „Cítíme ji na shromážděních, na Facebooku je velká skupina. My jsme se snažili oficiálním dopisem oslovit i nového pana premiéra. Nejdůležitější pomoc je ale ta, pokud se podaří vybrat finanční prostředky, odjet na Ukrajinu a něco konkrétního udělat.“

Martin Křížek, Ondřej Bouda, Michaela Vydrová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme