V úterý se opět sejde tripartita. Tématem jednání bude zmírnění dopadů války a předsednictví EU

O válce na Ukrajině a jejích dopadech na Česko bude v úterý znovu jednat tripartita. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se chystají debatovat také o přípravě českého předsednictví Evropské unii, Národního plánu obnovy či větších dopravních staveb. Zabývat se chtějí i podobou zemědělské politiky pro příští roky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání tripartity. Premiér Petr Fiala, Josef Středula, předseda ČMKOS a ministr dopravy, Martin Kupka.

Kvůli válce a jejím dopadům se tripartita mimořádně sešla už 17. března | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Západní státy zavedly ekonomické sankce, které se postupně rozšiřují. Řada zahraničních firem se z Ruska stáhla a přerušila vývoz či výrobu ve svých tamních závodech. Ceny ropy a dalších surovin rostou. Dopad to má i na české podniky.

Po uhlí přijdou sankce na ruskou ropu. Měli bychom razantně přitvrdit, připouští eurokomisařka Jourová

Číst článek

Diskuse se vede o snížení závislosti Česka na dovozu energií z Ruska. Vláda se chystá v příštích týdnech a měsících představit plán postupu. Chystá také strategii integrace uprchlíků. Od začátku války jich do Česka podle kabinetu přišlo přes tři sta tisíc. Ministerstvo vnitra vydalo přes 279 200 dočasných víz k ochraně. Z nich 87 procent získaly ženy a děti.

Kvůli válce a jejím dopadům se tripartita mimořádně sešla už 17. března. Odboráři a zaměstnavatelé požadovali mimo jiné spuštění kurzarbeitu pro zasažené firmy či opatření proti rostoucím cenám energií.

Tripartita má v úterý jednat také o přípravě Národního plánu obnovy, modernizačního fondu a fondu pro spravedlivou transformaci. Zaměřit se chce i na české předsednictví Evropské unii, které začne v červenci. Ministerstvo dopravy bude informovat o postupu u dopravních staveb za víc než 300 milionů korun. V programu je i strategický plán společné zemědělské politiky do roku 2027.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme