Špatně vyúčtované zálohy za plyn a elektřinu? V první řadě podejte písemnou reklamaci, radí odborník

Vyúčtování za elektřinu a plyn chodí obvykle v českých domácnostech jednou ročně, a to právě na jaře. Může se stát, že nám částky ve vyúčtování nesedí, případně dodavatel chce příliš vysoké zálohy. Na Radiožurnálu radil, jak v takových případech postupovat, Jan Hamrník z Energetického regulačního úřadu.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektroměr

Samoodečet je podle odborníka z Energetického regulačního úřadu dobrý způsob kontroly | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Co máme dělat, když se nám zdá, že ve vyúčtování něco nesedí?
V první řadě bychom vyúčtování měli reklamovat u svého dodavatele. Byť obchodníci často mají telefonické linky, určitě doporučujeme reklamaci vyřídit písemně. Velmi jednoduše potom můžeme prokázat jednak to, že jsme samotnou reklamaci provedli, ale i kdy jsme ji provedli, protože dodavatele mají lhůty, ve kterých musí žádosti vyřídit, což je standardně 15 dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor o tom, co dělat, když ve vyúčtování elektřiny nebo plynu něco nesedí

V případě, že reklamujeme související služby, typicky vyšší spotřebu, pak je to 30 dní. V dalších 15 dnech musí dodavatel vyrovnat případné finanční závazky, které vyplývají z reklamace.

Jak mi v tomto případě může pomoct Energetický regulační úřad?
Pokud dodavatel nesplní své povinnosti, mohou se spotřebitelé obrátit právě na Energetický regulační úřad, ať už neformálně, kdy nám pošlou mail, případně kolegům zavolají na zákaznickou linku a oni vám doporučí vhodný postup.

Kolegové mohou pomoct zvolit vhodnou formu mimosoudního řešení sporu, podají návrh a řeší celou situaci formální cestou. Na našem webu eru.cz lidé najdou přesný návod, jak v tomto případě postupovat. Je nutné, aby svou situaci podrobně popsali a zároveň popsali to, čeho přesně se domáhají.

Pomůžeme si třeba tím, že si budeme každý měsíc zapisovat nebo doma fotit stavy elektroměru a plynoměru?
Určitě je dobrý nápad si průběžně kontrolovat spotřebu. Můžeme provést samoodečet, což znamená, že si vyfotíme nebo opíšeme stav elektroměru a pošleme ho našemu distributorovi.

To znamená, že si samoodečet můžeme udělat desetkrát ročně, plus jednou vždy na konci roku, tím je kontrola i oficiálnější. Vždy bychom si v samotném vyúčtování, které nám dodavatel pošle, měli zkontrolovat, zda všechno sedí, zda sedí vyúčtování záloh, ale i například jednotková cena za jednu megawatthodinu, jestli nám třeba dodavatel v průběhu daného zúčtovacího období v rozporu se zákonem cenu nenavýšil nebo se nedopustil numerické chyby při součtu.

Nové chytré elektroměry by mohly předcházet výpadkům. Efektivně využívají i levnější elektřinu

Číst článek

Nedoplatky jsou celkem jasné, ale problém může paradoxně nastat i z opačné strany, tedy s vysokými přeplatky, konkrétně v případech, kdy je dodavatel nechce vracet. Co můžeme dělat?
Bohužel se jedná o problém, se kterým se setkáváme poměrně často a ne vždy je snadno řešitelný. Měli bychom postupovat tak, že v první řadě dodavateli pošleme písemnou výzvu k uhrazení přeplatku.

Pokud na to nezareaguje, pak můžeme poslat i předžalobní výzvu, která je takovou poslední možností. Dodavateli tím říkáme, že mu dáváme možnost urovnat to neformální cestou a potom můžeme postupovat v zásadě dvěma způsoby. Celý přeplatek můžeme buď získat, nebo se ho můžeme domáhat formou exekuce. K té potřebujeme exekuční titul, který získáme od soudu, případně od energetického regulačního úřadu, pokud jsme spotřebitelem, nejčastěji domácností, a využijeme mimosoudní řešení sporu.

Také můžeme využít úkon započtení, což v praxi znamená, že dodavateli oznámíme, že nadcházející zálohu nebo zálohy nebudeme hradit, z důvodu, že si vůči němu započítáváme pohledávku představenou přeplatkem. Tímto způsobem si dluh postupně umazáváme ze záloh.

Rozhovor si můžete poslechnout také v audiu výše. 

Petr Král, jkh, fis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme