Soud vrátil k prošetření případ muže s nášivkou wagnerovců. Nejde o jeho jediný případ

Městský soud v Praze zrušil půlroční podmínku, kterou za veřejné schvalování válečných zločinů dostal protivládní demonstrant Jakub Jašek. Případ vrátil k došetření státní zástupkyni. S odkazem na justiční databázi to v pondělí uvedl web České televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Jašek

Jaškovým záměrem bylo podle žalobkyně vyjádřit podporu ruskému napadení Ukrajiny | Zdroj: Profimedia

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže za to, že měl na sobě na březnovém protestu na Václavském náměstí nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Kromě podmínky mu uložil peněžitý trest a na rok zakázal pobyt na území Prahy. Jašek vinu odmítl a proti verdiktu se odvolal.

Demonstrant s nášivkou loga wagnerovců nesouhlasí s půlroční podmínkou. Proti verdiktu se odvolal

Číst článek

O Jaškově odvolání rozhodl podle ČT Městský soud v Praze v neveřejném zasedání. „Pro poskytnutí informací je nejdříve potřeba vyčkat doručení rozhodnutí procesním stranám,“ sdělil mluvčí soudu Adam Wenig.

Jašek měl podle státní zástupkyně Kataríny Kandové na demonstraci 11. března na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajině. Na rukávu bundy měl také nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní.

Jeho záměrem bylo podle žalobkyně vyjádřit podporu ruskému napadení Ukrajiny. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy mu hrozilo až tříleté vězení.

Obvodní soud pro Prahu 1 má podle ČT na stole i druhý Jaškův případ, v němž opět čelí obvinění ze schvalování genocidy. Muž měl totiž na dalším protivládním protestu v květnu znovu na batohu nášivku s logem wagnerovců.

Poškodil auto s ukrajinskou značkou při protivládní demonstraci. Dostal podmínku a zákaz cest do Prahy

Číst článek

Soudkyně mu trestním příkazem uložila půlroční podmínku, peněžitý trest a propadnutí nášivky. Jašek i žalobkyně se ale proti verdiktu odvolali, soud proto bude případ projednávat v hlavním líčení.

Soud řešil v souvislosti s jarními protivládními protesty ještě další čtyři případy. V polovině června nepravomocně potrestal bývalého disidenta Jaroslava Popelku, který vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Soudkyně mu dala čtyřměsíční podmínku a na rok a půl zakázala pobyt na území Prahy. Popelka se cítí nevinen.

Jednoho muže soud pravomocně potrestal kvůli útoku na policistu před Národním muzeem. Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví dostal půlroční podmíněný trest. Peněžité tresty a roční zákazy pobytu v Praze pak soudkyně udělila dvěma bratrům, kteří na demonstraci Česko proti bídě přišli s nášivkami s písmenem Z.

Půlroční podmínku zase dostal muž, který po březnovém protestu poškodil projíždějící auto s ukrajinskou poznávací značkou, uvedla ČT.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme