Ceny energií způsobují problémy i ve sklářském průmyslu. Rostou náklady, podniky budou zdražovat

Ceny energií stoupají a do problémů se kvůli tomu dostávají nejen lidé, ale i průmyslové podniky. Jedním z energeticky nejnáročnějších oborů je sklářství. Se situací se proto musí vyrovnávat velcí i menší výrobci na Novoborsku.

Nový Bor Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huť Ajeto Lindava

Například novoborský Crystalex, který vyváží sklářské výrobky do velké části světa, zaplatí za energie v posledním čtvrtletí letošního roku místo obvyklých 30 milionů korun víc než 100 milionů. Ilustrační foto | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

Kolik peněz bude skláře současná situace stát, mají už některé podniky alespoň předběžně spočítané. Zdaleka největší firmou v regionu je novoborský Crystalex, který vyváží sklářské výrobky do velké části světa. Tamní huť je vytápěná elektřinou.

Vláda bude jednat o mimořádné dávce kvůli energiím. ‚Vinu necítíme,‘ řekl ředitel regulačního úřadu

Číst článek

Asistentka předsedy představenstva Daniela Holincová Radiožurnálu popsala, že podnik za energie v posledním čtvrtletí letošního roku zaplatí místo obvyklých 30 milionů korun víc než 100 milionů.

Do konce roku by se sice neměly zvedat ceny výrobků, od ledna je už ale naplánovaný nárůst o deset procent. A je možné, že ceny podle situace dál porostou.

„Se současnou znalostí odhadujeme, že budeme muset mezi ročně pokrýt minimálně 150 milionů Kč z důvodu růstu výkonových spotřeb a osobních nákladů. V případě nutnosti jsme připraveni ceny dále navýšit, abychom udrželi zdravý ekonomický vývoj,“ přiblížila Holincová.

Firma chce i tak pokračovat v naplánovaných strategických investicích, mimo jiné do snížení energetické náročnosti provozu.

Inflace i tlak na platy

Dopad situace na menší podniky a dílny je podobný, jen v menších finančních řádech. Konkrétně sklárna Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova má hlavní pece vytápěné plynem, kde má několikaletou fixaci. I tak jim dodavatel cenu o několik procent navýšil.

Šéf Lasvitu Jakimič: Nejsme jen sklářskou firmou, odlišuje nás propojení s technologií a designem

Číst článek

Firma pak aktuálně uzavírá novou smlouvu na dodávky elektřiny, která zvedá ceny zhruba trojnásobně. Elektřinou jsou tam vytápěné třeba chladící pece a další zařízení.

Pačinek je podle svých slov naštvaný na stát, že takovou situaci dopustil. Problémy totiž v Kunraticích i jinde mají také s inflací, která zdražuje ostatní vstupy, třeba materiál. A už se ozývají zaměstnanci, kteří by chtěli vzhledem k situaci dostávat víc peněz.

Komplikace pro studenty

V regionu působí také sklářské školy, které rovněž trápí rostoucí ceny energií. 

Ředitel Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva Radiožurnálu řekl, že udělají vše pro to, aby studentům dopřáli plnohodnotnou výuku.

Předávat znalosti pouze teoreticky si tamní kantoři kvůli koronaviru vyzkoušeli v minulém školním roce natolik, aby zjistili, že to jde jen velmi obtížně.

Kopřiva si posteskl, že situace přichází v době, kde je konečně velký zájem o studium oboru. Za posledních pět let vždy naplnili ročník.

Jiří Jelínek, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme