Skialpinisté na sjezdovkách ohrožují sebe i ostatní lyžaře. Areály v Libereckém kraji zpřísňují pravidla

Skialpinismus se v Česku v posledních letech rozmohl. Sportovci na lyžích ale často chodí v protisměru na sjezdovkách. Jim i dalším lyžařům tak hrozí nebezpečí. Vlekaři už kvůli tomu zavádějí opatření.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skialpinisté - ilustrační snímek

Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů (ilustrační foto) | Foto: Jan Navrátil

Chodí na sjezdovkách v protisměru nebo kříží cestu rolbám. Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů. Skialpinismus je sport, díky kterému se lyžař dostane i na méně přístupná místa pomocí výstupových pásů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některá lyžařská střediska v Libereckém kraji zavedla přísnější pravidla pro skialpinisty. Proč, zajímalo redaktorku Johanu Tománkovou

Často ale chodí i tam, kde nemají. Například ve středisku v krkonošské Rokytnici nad Jizerou už mají na sjezdovku kvůli bezpečnosti omezený vstup.

„Je to taková další forma výletu, v zimě ve sněhu, kdy si to vlastně spojíte i s jízdou z kopce a je to moc fajn,“ popisuje Nela Flašinová, zkušená lyžařka, která vyzkoušela i skialpinismus v zahraničí.

„Když si můžu vybrat, tak si spíš vybírám turistické trasy. Ale dělám i to, že před prací ráno v šest vyjedu na Skalku (na Ještědu v Liberci, poz. red.), vyběhnu si na sjezdovku a pak ji sjedu, ale to je právě proto, že tam nejsou lidi,“ odpovídá na otázku, zda preferuje místa, kde nejsou lidé, nebo sjezdovky.

V době, kdy je sjezdovka ještě pro veřejnost zavřená, se na ní často pohybuje rolba zakotvená na kovovém laně, které může být pro lyžaře neviditelné a při nárazu velmi nebezpečné. „Když tady skilpinista pojede a pojede rychle, tak lano ho může v podstatě v té rychlosti jeho vlastní vahou rozpůlit,“ upozorňuje rolbař areálu v Rokytnici nad Jizerou Jan Senteš.

Tatranský národní park má nový návštěvní řád. Horolezci budou kvůli omezením usilovat o revizi

Číst článek

„Největší problém je v nočních hodinách, kdy projíždějící skialpinisté nejenže ničí práci rolbařů, ale jezdí mezi hydranty a sněžnými děly, kde jsou natažené hadice s tlakovou vodou a vysokým napětím,“ dodává.

Skialpinistovi, který jde za provozu proti proudu sjezdovky, hrozí také srážka s jiným lyžařem „Řada z těchto lidí je schopna odpočívat a zastavit za hranou, kam lyžař, který jede z vrchu, nemá možnost dohlédnout. Zároveň jsou skialpinisté schopni jít nahoru v hloučku, mít puštěné na volno psy, častokrát lidé stoupají a mají za sebou upevněný kočárek, jdou s dítětem uprostřed sjezdovky,“ přidává své zkušenosti ředitel střediska Rokytnice nad Jizerou Filip Braun.

Proto je v areálu Rokytnice vstup skialpinistů na sjezdové tratě zakázaný, stejně jako ve středisku na Tanvaldském Špičáku, v Hraběticích nebo v Bedřichově. Na Ještědu mají skialpinisté povoleno stoupat po okraji sjezdovky.

Johana Tománková, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme