Žalobci Šarochovi se kvůli nečinnosti sníží plat. ‚Čapí hnízdo je vyčerpávající,‘ bránil se u soudu

Kárný senát Nejvyššího správního soudu ve středu potrestal státního zástupce Jaroslava Šarocha ze průtahy a nečinnost ve dvou jeho kauzách. Podle předsedy senátu Petra Mikeše tím ohrozil důvěru ve státní zastupitelství. Šarochovi se tak na čtvrt roku sníží plat o deset procent. Pražský žalobce chybu uznal. Šaroch má rovněž na starosti dotační aféru kolem farmy Čapí hnízdo, které se ale aktuální pochybení netýkají.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 15:09 17. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má na starosti kauzu Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má na starosti kauzu Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kárné opatření shledáváme jako mírnější. Nelze upřednostňovat některé případy před jinými,“ řekl předseda senátu Petr Mikeš. Šaroch si podle něj musí svou práci umět lépe zorganizovat.

Kauza Babiše mladšího končí. Policie možné zavlečení na Krym odložila, nešlo o trestný čin

Číst článek

Kárný senát tak akceptoval dřívější dohodu mezi Šarochem a jeho nadřízeným Martinem Erazímem o vině a kárném opatření. Soud proto nemusel žalobu detailně projednávat a provádět dokazování. V opačném případě by následovalo standardní kárné řízení.

Jako kárné opatření Erazím původně navrhl snížení platu o deset procent na půl roku. Na základě dohody je srážka z platu jen tříměsíční.

„Kárný navrhovatel vychází z toho, že státní zástupce je odborně zdatný. Zohledňuje rovněž tíhu související s kauzou Čapí hnízdo, ve které kárně obviněný dozoruje,“ uvedl zástupce kárného navrhovatele Vladimír Hackl.

Vyčerpávající Čapí hnízdo

S kauzou Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), kárné řízení však nesouvisí. Obtížnost kauzy Čapí hnízdo ve středu zdůraznil i Šaroch, který působí na Městském státním zastupitelství v Praze.

„Je vyčerpávající, zabrala mi spoustu času a dostal jsem se do skluzu. Není pravda, že bych byl v obou kauzách (kterých se žaloba týká – pozn. red.) nečinný, jen nemám výstupy, kterými bych to doložil,“ prohlásil Šaroch.

Zvolil prý také špatnou taktiku „Chtěl jsem vyřídit vše najednou místo toho, abych pracoval postupně. K pracovním problémům se mi přidaly osobní a rodinné, neměl jsem vhodné podmínky pro práci z domu,“ pokračoval státní zástupce.

Šarochovu obranu založenou na složitosti kauzy Čapí hnízdo akceptoval i kárný senát. „My jsme nezpochybňovali to, že je pan kárně obviněný výrazně pracovně zatížen samozřejmě i touto kauzou. Měl pozastavený nápad v době, kdy kauzu Čapí hnízdo vyřizoval. Takže jiné věci k vyřizování neměl. Ale pak se mu ta věc zase vrátila,“ přiblížil na dotaz Radiožurnálu soudce Mikeš.

„Taky jsme tady nezpochybňovali to, co sám uváděl, že je v práci do osmi devíti hodin večer. Těžko mu tedy vyčítat, že se nesnažil víc. Spíše je to za mě o organizaci práce, kdy se nemůže soustředit na tu hlavní věc, která je mediálně zajímavá, musí ale vyřizovat ty věci průběžně,“ doplnil předseda senátu.

Kárná žaloba se týká dvou kauz. V první z nich podle žaloby Šaroch několikrát nerozhodl o žádostech obviněných o přezkoumání postupu policejního orgánu, přičemž průtahy se pohybovaly od dvou do deseti měsíců. Dále po dobu nejméně pěti měsíců neprovedl žádnou prověrku ani jiný úkon, který by prověrku nahrazoval.

V druhé záležitosti kárná žaloba Šarochovi vytýká, že neprovedl více než rok žádné úkony, zejména nejméně 13 měsíců nereagoval na žádosti policejního orgánu na vydání evropského vyšetřovacího příkazu.

gaj, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme