S odlovem divočáků na Zlínsku budou pomáhat policejní střelci. Vládě to oznámil ministr Jurečka

Střelci z řad policistů budou pomáhat s likvidací divočáků v oblasti výskytu afrického moru prasat v obcích u Zlína. Nasazeno bude asi 20 policistů, kteří budou speciálně vyškoleni a do týdne nasazeni do akce. Postup odstřelů budou na místě kontrolovat veterináři a myslivci. Radiožurnálu to potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Praha/Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoká prasata na Zlínsku ohrožuje Africký mor. (Ilustrační foto)

Divoká prasata na Zlínsku ohrožuje Africký mor. (Ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Návrh, který vzešel z pátečního jednání Státní veterinární správy a myslivců, v pondělí předložil vládě ministr zemědělství Marian Jurečka. Do listopadu, kdy začíná migrace černé zvěře, mají odchytat a odlovit pokud možno všechna divoká prasata tak, aby se nákaza nemohla rozšířit.

„Předpokládám, že to dneska vláda schválí a je to otázka dnů. My jsme k tomu kroku přistoupili po docela dlouhých úvahách, protože není obvyklé, aby se takhle využívaly policejní složky. Ta situace je opravdu mimořádná, mimořádně vážná, proto jsme se nakonec pro tento krok rozhodli,“ řekl Radiožurnálu před pondělním jednáním ministr Jurečka.

Na Zlínsku už kvůli moru zastřelili 600 divočáků. Kraj nakoupí elektrické ohradníky

Číst článek

S africkým morem prasat na Zlínsku bojují veterináři a myslivci už čtvrt roku. Nákaza se v České republice objevila poprvé. Od konce června kolem Hvozdné u Zlína uhynulo na nemoc přes sto divočáků.

V oblasti proto platí například zákaz vstupu do lesů, aby lidi neplašili zbylých asi sto prasat. Ta chce veterinární správa do listopadu odlovit či odchytit do klecí. „Jak budou odloveny velké kusy, které zatím nejsou hlavně v té vysoce rizikové oblasti, jak budou výsledky vyšetření, podle toho můžeme určit, jaké asi procento se mohlo proimunizovat a může být potenciálním vironosičem, což by bylo velice nebezpečné pro rozsev nákazy,“ říká ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík.

Karolína Wernerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme