Jak učit rusky v době války? Vyučující na Západočeské univerzitě přicházejí o studenty i výukové materiály

Méně zájemců o studium, ztráta kontaktů, zrušené stáže a úbytek studijních materiálů. To jsou dopady války na Ukrajině na studium ruštiny na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Učitelé ale výuku považují za důležitou a dál ji chtějí rozvíjet. Stojí proto o spolupráci s evropskými univerzitami.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studium ruského jazyka

Studium ruského jazyka | Zdroj: Shutterstock

Příští rok pravděpodobně do lavic usedne méně studentů ruského jazyka než letos. Zatímco loni chtělo ruštinu na Pedagogické fakultě v Plzni studovat 115 zájemců, nyní si přihlášku na bakalářský program podalo jen 40 uchazečů.

Přehrát

00:00 / 00:00

ZČU navazuje kvůli ruštině spolupráci s univerzitami v Bulharsku, Německu, Rakousku nebo Polsku. Poslechněte si víc

„Velký vliv má to, že u nás dříve studovali mimo jiné lidé pocházející z Ruské federace. Ti už loni a předloni měli problém dostat vízum a letos ho v podstatě nemají šanci získat,“ vysvětluje vedoucí katedry ruského jazyka Michaela Pešková.

Vyučujícím také chybí přístup ke studijním materiálům, spousta ruských vzdělávacích serverů je nedostupných. Omezily se i výměnné pobyty studentů. Univerzita podle Peškové nemůže přijímat stážisty a ani čeští studenti nemohou jezdit do Ruska.

Jak ochránit výzkumná data z univerzit? Klíčová cesta vede skrz ostražitost, říká americký expert

Číst článek

Pedagogická fakulta Západočeské univerzity proto rozvíjí spolupráci s dalšími univerzitami v Evropě, kde se ruština vyučuje, jako například v Bulharsku, Německu, Rakousku nebo Polsku.

Další možnosti spolupráce mimo ruskou federaci hledá i katedra germanistiky a slavistiky na filozofické fakultě plzeňské univerzity.

„Vedle stávající spolupráce s Ukrajinou, odkud k nám přijíždějí studenti i akademici, máme snahu oživit dřívější vztahy s atraktivními univerzitami v Estonku, Lotyšsku, Lipsku a Slovensku,“ potvrzuje vedoucí katedry Zdeněk Vávra.

Obě fakulty i vedení univerzity rozvoj těchto nových vztahů a partnerství podporují.

Martina Klímová, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme