Restaurátoři vracejí historikům 2 vzácné motáky Josefa Mašína

Dva vzácné motáky, které napsal za doby nacistické okupace v pankráckém vězení odbojář Josef Mašín, se tento týden vracejí do Vojenského historického ústavu. Člen odbojové skupiny Tři králové, kterého gestapo zatklo v květnu roku 1941 a o rok později v Kobylisích nacisté zastřelili, napsal krátký vzkaz rodině ještě před svou popravou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský historický ústav

Vojenský historický ústav | Foto: Petra Benešová

O motáky teď pečovali restaurátoři v Národním archivu, aby se křehký papír s důležitým odkazem nerozpadl.

„Význam té archiválie je značný, takže se k tomu přistupovalo zodpovědně. Konzervace byla týmovou prací. Papír je velice nekvalitní, a to byl jeden z důvodů, proč bylo třeba přikročit ke konzervačnímu zásahu,“ popisuje Mašínovy motáky restaurátor Benjamin Bartl z Národního archivu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Restaurování vzácných motáků Josefa Mašína popsala ve své reportáži Petra Benešová

Právě tam se dlouhé týdny pracovalo na konzervaci vzácných dokumentů. Vzkaz bojovníka proti nacismu Josefa Mašína už je těžko čitelný. Tuha je na mnoha místech rozmazána; v křehkém toaletním papíru jsou díry. Záchrana Mašínova odkazu proto nebyla úplně jednoduchá.

„Jednou nepříjemností bylo, že nebylo možné zjistit standardní metodou hodnotu ph povrchu papíru. Nemohli, nebo nechtěli jsme si dovolit ten dokument přivlhčovat, takže jsme museli hledat náhradní řešení,“ doplňuje restaurátor.

Josef Mašín - archivní foto | Foto: Radio Praha

Přesto se podařilo více než šedesát let starou archiválii zachránit a uchovat pro depozitář Vojenského historického ústavu, kam se tento týden dokument vrací.

Podle chemičky Hany Paulusové z Národního archivu se musí motáky uchovávat ve speciálním prostředí: „Samozřejmě temno, teplota by neměla přesáhnout 18 stupňů Celsia.“

Motáky napsal Josef Mašín ve vězení na Pankráci. Jeden vynesla manželka spoluvězně Vojtěcha Vrnaty, druhý byl nalezen až po válce.

Hájit svobodu vlasti a národa

Mašín svým dětem vzkázal: "Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I vy jednou musíte takto postupovat."

Obsah motáků tak podle historiků předurčil i pozdější činy Mašínových synů, protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada, kteří se při útěku z komunistického Československa v padesátých letech prostříleli na Západ. Význam popisuje vojenský historik Michal Burian.

„Jsou to vlastně poslední motáky, které psal a adresoval své manželce a dětem, v nich se s nimi loučí a sděluje jim své poselství. Dá se říci, že je to taková poslední vůle jednoho z největších hrdinů našeho protinacistického odboje.“

Vojenský historický ústav teď uvažuje, že by mohl zrestaurované motáky pro veřejnost opěr vystavit. Termín ale zatím není jistý.

„Dostali jsme motáky v roce 1990 od paní Zdeny Mašínové jako dar do sbírek Vojenského historického ústavu. A od té doby byly uloženy v trezoru a veřejnosti se představovaly jen výjimečně. I dnes je, bohužel, jasné, že je to předmět, který nebude běžně vystavován,“ zalitoval Burian.

Protinacistický odbojář Josef Mašín byl v roce 2005 in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme