Rada ČT nezjistila porušení objektivity a vyváženosti zpravodajství

Rada České televize nenašla žádná porušení objektivity a vyváženosti zpravodajství televize jako celku. Reagovala tak na stížnost některých redaktorů kvůli údajnému zasahování do obsahu zpravodajství. Rada vzala na vědomí prosincové stanovisko generálního ředitele Petra Dvořáka, který žádný prohřešek proti zákonu ani kodexu televize neodhalil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize | Foto: Tomáš Adamec

„Já si myslím, že zpravodajství nejde nikdy posuzovat podle jednotlivých příspěvků, ale vždycky v kontextu a celku, protože vždycky, na každém jednotlivém pořadu já můžu dokázat to, co se mi v podstatě hodí,“ poznamenal k dnešnímu stanovisku Rady ČT její člen Jiří Závozda.

Kvůli možnému porušení nestrannosti zpravodajství se na Radu ČT obrátilo v říjnu 24 redaktorů. Podle nich se mělo třeba zasahovat ve prospěch prezidenta Miloše Zemana nebo strany SPOZ. Krátce poté desítky jejich kolegů v jiné petici cenzurní zásahy vyloučily.

Ředitel Dvořák pak navrhl vytvořit nezávislou komisi z odborníků i zástupců médií. Ta se ale nakonec nikdy nesešla a sama se rozpadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radní Jiří Závozda a jeden ze signatářů petice redaktorů ČT Adam Komers byli hosty Stalo se dnes

Adam Komers, vedoucí regionálních redakcí České televize, který stížnost k Radě ČT také podepsal, má zato, že stížnost se v podstatě vůbec neprošetřovala.

„Rada vzala na vědomí stanovisko jedné strany sporu, tedy generálního ředitele, nebo vedení ČT, a víc se ta věc vlastně nešetřila. Tam se nemluvilo s redaktory, tam se vůbec neposuzovaly ty jednotlivé případy, které podle našeho názoru vedou k jakémusi celkovému pohledu na tu věc,“ reagoval Komers na stanovisko radních.

Jiří Závozda jeho výtky ale odmítl: „My jsme prozkoumali materiály nejenom pana generálního ředitele, ale i materiály zcela nezávislé včetně materiálů z Univerzity Karlovy a další. Takže není to tak, že bychom se řídili pouze stanoviskem generálního ředitele.“

„A pokud jde o redaktory, my jsme ani neměli možnost s nimi mluvit, protože žádný z redaktorů se nepřiznal k tomu, že tu petici podepsal,“ namítl radní Závozda.

Návrh na ustavení nezávislé komise neprošel

Radní Milan Uhde neuspěl s návrhem ustavit nezávislou arbitrážní komisi. Podle Komerse to je škoda.

„Já si prostě myslím, že stálo za to tu věc posoudit nezávislou komisí, ať jí říkáme arbitrážní nebo nearbitrážní. Zadání té komisi se samozřejmě dalo dát poté, kdy by byla seriózně ustavena, a ta věc se mohla prošetřit, ty věci se mohly pojmenovat a mohly se uzavřít.“

„Takhle to zůstane zase někde zametené pod kobercem a vlastně žádný výsledek z toho není. Jsou z toho jenom pochybnosti,“ myslí si Adam Komers.

Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme