Přehled tisku: nezájem řidičů o ekologičtější benzin i nález pravěké sekery ve Varnsdorfu

České deníky v sobotních vydáních píší například o nálezu pravěké sekery ve Varnsdorfu. Ta je podle zprávy Deníku stará 6000 let. Mf Dnes pak píše o českém nezájmu o ekologičtější benzin pod označením E10. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování benzínu (ilustrační foto)

Tankování benzínu (ilustrační foto) | Foto: Jiří Fröhlich | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mf Dnes

O nový benzin E10 s vyšším obsahem biosložky není zájem, ani mezi distributory, píše deník Mf Dnes. Jedním z důvodů může být i to, že prodej paliva zatím není povinný. Řidiči se tak s tímto benzinem setkají na čerpacích stanicích pouze výjimečně.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nijak nenařizuje, aby stanice benzin E10 zařadily do nabídky. A to i přesto, že Evropská komise stanovuje stále přísnější limity pro skleníkové plyny. Podle mluvčího ministerstva ale záleží pouze na daných členských státech, jak daného limitního množství dosáhnou.

Přehled tisku: podvody s elektřinou a plynem, žloutenka typu C mezi lidmi a růst stavebnictví

Číst článek

Deník

U řeky Mandavy ve Varnsdorfu našel jeden z dělníků při opravě nábřežní zdi pravěkou sekeru starou více než 6 000 let. Jde o nejstarší artefakt, který se kdy podařilo ve Varnsdorfu nalézt.

Podle Deníku sekera váží necelého půl kilogramu a měří přibližně 17 centimetrů. Lidé předmět používali v mladší době kamenné, tedy v období 4 800 až 4 200 let před naším letopočtem.

Podle ředitele děčínského oblastního muzea Vlastimila Pažourka sekeru pravděpodobně vystaví v muzeu v Rumburku.

Právo

Povodí Vltavy chce po Praze 17 milionů korun za užívání řeky a jejího břehu, kde jsou vybudovaná protipovodňová opatření. Podle deníku Právo k tomu státní podnik nutí dva roky stará novela vodního zákona. Praha chce vyjednat symbolickou částku, Povodí Vltavy ale už podalo žalobu.

Deník Právo má k dispozici dopis, který povodí Vltavy zaslalo magistrátu začátkem prosince. Podle něj je předmětem sporu ochranná hráz v Troji vybudovaná ještě před ničivými povodněmi v roce 2002.

Hráz patří městu, ale částečně leží na pozemku povodí. Podle úřadu jsou tak omezená jeho vlastnická práva. Vadí mu taky bezplatné užívání pozemku. Na pražský magistrát dorazila faktura na víc než 17 milionů korun, která je splatná k 17. prosinci 2018.

jsv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme