Platby za otce u porodu? 'Když plášť s rouškou stojí 150 korun, tak nemocnice nemohou účtovat tisíc'

Je to už rok, co Ústavní soud zakázal nemocnicím vybírat poplatky za přítomnost otců u porodu. Někde chtěli stokoruny, jinde i 1300. V souvislosti s rozhodnutím ústavních soudců řada nemocnic placení zrušila. Další upravily sazebník. Jak postup nemocnic hodnotí specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál ze společnosti PwC Legal?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod

Porod | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Radiožurnál zjistil, že se situace v českých porodnicích výrazně liší. Dám několik příkladů: českolipská nemocnice chce po otcích 40 korun za sterilní jednorázový oděv, ve Znojmě poplatky nevybírají a u porodu můžou být i dva lidé zdarma, v pražském Podolí se platí za práci zdravotních sester, které se o otce starají, 850 korun a v Brně pak 470. Je podle vás tahle nejednotnost v pořádku?
Podle zákona je nárok na přítomnost u porodu, nicméně není to služba hrazená ze zdravotního pojištění, takže nemocnice má právo požadovat po tatínkovi, aby zaplatil náklady spojené s jeho přítomností. To v každém případě bude nějaké sterilní oblečení, může to být i to proškolení, ovšem ty náklady by se neměly takto diametrálně lišit.

Porodnice však podle Ústavního soudu nesmějí vybírat peníze za přítomnost otce u porodu. Poplatky chtějí, jak už jsme naznačili, za proškolení otců. Dá se to tedy chápat jako obcházení zákona nebo nikoli?
Za přítomnost skutečně platbu chtít nelze, nicméně ty náklady nutně vznikají, protože koneckonců je to nemocnice, je to sterilní prostředí.

Takže jediný rozdíl je v tom, že nesmí být na účtence položka "přítomnost otce u porodu", ale jiné náklady, o kterých mluvíme, být naúčtovány otci můžou?
Ano a ty musí odpovídat tomu, kolik to skutečně stojí. Když plášť s rouškou stojí 150 korun, tak za něj nemohou účtovat tisíc.

Už rok mohou být otcové u porodu zdarma. Ne všechny nemocnice to ale respektují

Číst článek

Zjednodušeně to znamená, že má jít pouze o účtování skutečných nákladů bez nějakého zisku, který by si tím nemocnice vytvářela?
Přesně tak.

Ministerstvo zdravotnictví plošný zákaz poplatků zavádět nechce. Nemocnice by ale rozhodnutí Ústavního soudu podle resortu měly respektovat a účtovat si maximálně peníze za nadstandard, který mohou otcové odmítnout. Nemocnice říkají často opak. Jak se má tedy rodina v porodnicích zachovat?
Samozřejmě cokoliv si otec objedná, jakákoliv videa či jiné výhody, si může koupit a zaplatit a nemocnice je může zcela legálně prodat. Pokud však chce být pouze přítomen u porodu a nic navíc, tak v takovém případě si myslím, že nemocnice mohou spravedlivě požadovat právě náklady na hygienická opatření a úplně základní proškolení v rámci desítek, maximálně málo stokorun.

Současnou nejednotnou praxi v porodnicích kritizuje třeba i Liga lidských práv, podle které by si nemocnice neměly účtovat vůbec nic a otcové mají personálu opakovat, že mají nárok na svou přítomnost u porodu zdarma. Dá se to chápat jako jednoznačné doporučení?
Myslím, že jsou dvě možnosti: buď se to zařadí do úhrad ze zdravotního pojištění, připlatí se porodnicím něco málo na náklady. To je korektní řešení. Nebo je druhá možnost: bude záležet na dohodě otce s nemocnicí, ale určitě nejde po nemocnici jako po soukromníkovi nebo podniku chtít, aby poskytoval i nějaké základní malé věci zadarmo.

Když si bude otec trvat na svém a bude vyžadovat, jak přítomnost, tak vlastně ten servis zdarma a nemocnice odmítne, kam to může dospět?
Jsem přesvědčený, že na ten servis úplně zdarma nemá otec nárok. Může však spravedlivě brojit proti tomu, aby mu byly účtovány nepřiměřené platby právě za to základní proškolení a podobně. V takovém případě si může stěžovat řediteli nemocnice, případně dát věc k dozorujícímu orgánu.

Jiří Chum, sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme