Mach končí s politikou. Bývalý předseda Svobodných nebude kandidovat do Evropského parlamentu

Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu. Na webu strany to oznámil současný předseda Tomáš Pajonk. Mach sdělil, že k rezignaci ho vedlo mimo jiné to, že neuspěl s plánem na koalici s Realisty. Do Evropského parlamentu nebude kandidovat ani z jiného postu kandidátky a úplně se stáhne z politiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů

Petr Mach ve vysílání Radiožurnálu | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Nebudu kandidovat do Evropského parlamentu. Nepodařilo se mi vyjednat koalici, která by měla v mých očích šanci na úspěch. Svobodní si musí zvolit nového lídra,“ oznámil Mach.

„Tuší, že voliči by chtěli nějakou změnu v prezentaci, kterou on chtěl nabídnout třeba tím spojením s Realisty, které nevyšlo,“ řekl šéf strany Pajonk. Na webu strany sdělil, že důvodem Machovy rezignace nebylo ladění kandidátky.

KSČM zvolila ‚jasnou většinou‘ Kateřinu Konečnou do čela kandidátky pro volby do Evropského parlamentu

Číst článek

„Ta byla primárkami jasná, stejně jako podpora předsednictva Svobodných zvolenému lídru – Petrovi,“ dodal. Nyní se podle předsedy Svobodných uskuteční v co nejbližší době hlasování členů strany, ze kterého vzejde nový volební lídr.

Pajonk podotkl, že strana by stála o to, aby Mach na kandidátce zůstal. Mach to ale odmítl. „Zcela se stahuji z politiky. Budu se věnovat své práci ekonoma a přednášet na univerzitě,“ doplnil.

Mach byl mezi roky 1997 a 2007 členem ODS. V roce 2009 založil novou Stranu svobodných občanů (Svobodní) a byl zvolen jejím předsedou. Od června 2014 byl poslancem Evropského parlamentu. V prosinci 2016 Mach rezignoval na post předsedy Svobodných a zdůvodnil to tehdy vnitřními spory ve straně.

Loni se Mach rozhodl rezignovat také na funkci europoslance, aby se mohl naplno věnovat kampani strany před sněmovními volbami. V nich pak ale Svobodní získali jen 1,56 procenta hlasů a do Sněmovny se nedostali.

U zrodu Svobodných stáli většinou bývalí členové ODS nespokojení s vývojem strany v předchozích letech. Strana se profiluje výrazně euroskepticky. Pajonk uvedl, že účast v evropských volbách je pro Svobodné paradoxem, protože jsou proti existenci Evropského parlamentu. Svobodní podle něj chtějí například volný evropský trh, pohyb zboží i lidí, ale současně zastávají názor, že k ničemu z toho není Evropský parlament potřeba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme