Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky získal komentátor Fingerland a Uhlová z Alarmu

Jan Fingerland, komentátor Českého Rozhlasu Plus získal prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, která se v Česku uděluje od roku 1995. Cílem ocenění je zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů. Jeho držitel by tak měl mít vlastnosti, které tomuto velikánovi české novinařiny náleží - bezúhonnost, vysoká mravní integrita a společenská odpovědnost. Jan Fingerland komentuje hlavně dění na Blízkém východě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fingerland

Jan Fingerland | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Cenu si odnesla také Saša Uhlová z internetového deníku Alarm.

Fingerland studoval politologii, filozofii a religionistiku v Praze, Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě. Dříve pracoval jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize a jako přispěvatel na volné noze pro tuzemské deníky a týdeníky, zejména MF Dnes, Lidové noviny, Respekt a Reflex. Publikuje články o politice, ale i kultuře, historii a náboženství.

„Snažím se být analytičtější komentátor, chci vše rozebrat,“ řekl Fingerland v rozhovoru pro Radiožurnál.

Janovi Fingerlandovi vyšla v roce 2022 kniha Hebrejky. „Hebrejky jsou 21 portrétů biblických žen. Prostřednictvím jednotlivých příběhů biblických žen od Evy až po Máří Magdalénu se snažím ukázat dobu, ale i vývoj interpretací příběhů jednotlivých postav. Kniha měla překvapivý úspěch,“ popisuje obsah autor.

„Politolog v něm je stále přítomen. A rovněž skromnost. Posluchači, případně čtenáři podle jeho názoru nepotřebují vědět, co on sám z daného problému vyvozuje, nepovažuje se za tak důležitou osobu, aby jednoznačně deklaroval svůj názor. Ony vůbec takové ukvapené, zjednodušující závěry jsou na pováženou. Tenhle způsob nemá rád,“ uvedla ve svém laudatiu novinářka a spisovatelka Libuše Koubská.

Hranice práce

Uhlová se do širšího povědomí dostala sérií reportáží o nejhůře placených zaměstnancích v Česku, podle kterých vznikl film režisérky Apoleny Rychlíkové Hranice práce. Ceny Ferdinanda Peroutky v úterý předali v pražském Centru současného umění DOX.

Uhlová pocházející z disidentské rodiny Petra Uhla a někdejší ombudsmanky Anny Šabatové vystudovala romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích se věnovala antropologickému terénnímu výzkumu v sociálně vyloučených lokalitách.

Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně. Od listopadu roku 2009 do prosince 2016 byla redaktorkou internetového deníku Deník Referendum. Působila také jako redaktorka měsíčníku Romano Vodi. Začátkem roku 2017 se stala redaktorkou internetového deníku Alarm.

Masaryk ve Svaté zemi. Jak se rodilo pouto mezi Českem a Izraelem

Číst článek

„Ocenění ji patří za její profesní přínos a vykonanou práci, která nám otevírá obzory a má tak nezastupitelný význam pro fungování demokratické společnosti,“ napsala ve svém laudatiu novinářka a zahraniční reportérka Veronika Bednářová.

Kritéria pro ocenění

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí narození slavného prvorepublikového novináře a v exilu pak prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy.

Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka.

V minulém roce cenu získali zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín a redaktorka Respektu Ivana Svobodová.

špo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme