Nejvlivnější ženou v Česku je podle Forbesu šéfka státních zástupců Lenka Bradáčová

Dvě ženy, jejichž jména figurovala v posledních měsících velmi často v tuzemských médiích, obsadily první příčky na seznamu 50 nejvlivnějších ženských osobností v Česku podle časopisu Forbes. Nejvýš se umístila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, druhá je předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přijala pozvání do studia Radiožurnálu

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přijala pozvání do studia Radiožurnálu | Foto: Matěj Pálka

„Dívali jsme se na to, jak velké firmy nebo týmy řídí, jakými penězi disponují, případně jak dokáží ovlivňovat legislativu, která se potom promítá do života běžného člověka v Česku,“ popsal kritéria pro sestavování seznamu nejvlivnějších žen šéfredaktor české verze Forbesu Petr Šimůnek.

Letošní výběr byl podle něj jednoznačný. Lenka Bradáčová má v současné době ve své pravomoci všechny zásadní politické a byznysové kauzy posledních let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s šéfredaktorem české verze Forbesu Petrem Šimůnkem a manažerkou společnosti Gender Studies Ninou Bosničovou

„Alena Vitásková je v čele úřadu, který reguluje velký byznys za 45 miliard korun, a všichni čekají na její rozhodnutí. A tento byznys je na regulační opatření velmi citlivý,“ uvedl Šimůnek na adresu ženy, která prosadila nedávno schválenou novelizaci zákona o omezení štědré podpory obnovitelných zdrojů.

Forbes sestavil žebříček 50 nejvlivnějších Češek podruhé. Oproti loňskému premiérovému ročníku v něm ubylo političek. Z první desítky vypadla například někdejší místopředsedkyně vlády Karolína Peake, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a vloni sedmá Jana Nečasová (dříve Nagyová), někdejší vrchní ředitelka premiérova kabinetu.

„Za celý rok, co ženy sledujeme, vidíme, že přibývá podnikatelek a majitelek, které se prosazují v českém byznysu. Dnes je jich v žebříčku přes 20 procent a to nás těší, protože jsme si na začátku sestavování žebříčku vůbec nemysleli, že tady budeme mít tolik žen, které mají velký byznys,“ doplnil Šimůnek.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | Foto: ČTK

Letos třetí členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová si polepšila o pět míst, stejný vzestup zaznamenala i čtvrtá Kateřina Jirásková, finanční ředitelka PPF. V první desítce figurují také generální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ Libuše Šmuclerová nebo hlavní analytička Světové banky Hana Brixi.

Jména předních příčkách nepřekvapily manažerku společnosti Gender Studies pro práci s firmami Ninu Bosničovou.

„Odráží to celkovou atmosféru dnešní doby. Nejen v České republice, ale i celosvětově zápasíme s problémy finanční krize, s problémy korupce, takže žebříček toto jen odrazil,“ okomentovala výsledky ve vysílání Radiožurnálu Bosničová.

„Je potěšitelné, že se objevila jména žen, které posunuly hranice genderových stereotypů a ukázaly, že i žena může zasáhnout do problémů doby velmi významným způsobem a tu moc využít ku prospěchu společnosti,“ podotkla.

Martin Křížek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme