Český velitel poprvé vede mezinárodní misi. ‚Významně ji ovlivnila pandemie koronaviru,‘ říká

Česká armáda od poloviny června poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. V čele výcvikové mise Evropské unie v Mali stanul brigádní generál František Ridzák. Ten bude šest měsíců velet více než 700 vojáků z dvou desítek zemí. Misi ale ovlivnila koronavirová pandemie a je dočasně pozastavená. „Žádný z českých vojáků se v Mali nenakazil,“ popsal Ridzák v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz přímo z Mali.

Praha/Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V polovině června jste se stal jako první Čech velitelem mezinárodní vojenské mise. Jaký je to pocit?
V první řadě je to pro mě a Armádu ČR obrovská pocta být v čele této evropské ambiciózní mise. Současně si uvědomuji velkou odpovědnost, kterou Češi tímto aktem převzali. Mým hlavním cílem je navázat na práci předchůdce, portugalského generála Joao Boga Ribeiry.

Česká armáda převzala velení v Mali. Poprvé tak vede mezinárodní vojenskou misi

Číst článek

Vlastnímu převzetí předcházelo navázání kontaktu z hlavními představiteli v Bamaku – ministrem obrany, náčelníkem generálního štábu, velitelem pozemních a vzdušných sil, dále velvyslancem EU, vedoucím mise OSN MINUSMA (má zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou pomoc – pozn. red.) a velitelem její vojenské části, zástupcem francouzské operace Barkhane (anitipovstalecká operace v zemích Sahelu – pozn. red.), velitelem sesterské mise EUCAP (civilní mise poskytující poradenství a pomoc policii, četnictvu a národní gardě – pozn. red.) v Mali a také s velitelem mise EU pro Afriku a jeho zástupci v Bruselu.

Proč jste se velitelem stal právě vy?
Jsem voják. Dostal jsem nabídku velet evropským silám v Mali a jsem tu. Spolu s mými lidmi tvořící nyní jeden mezinárodní štáb uděláme maximum, aby za námi zůstaly výsledky a ve zdraví jsme se všichni po ukončení naší mise vrátili.

Jaké jsou vaše hlavní cíle, kterých byste měl dosáhnout?
Již jsem naznačil. Zajistit kontinuitu v pokračovaní přerušené práce mého předchůdce v důsledku krize kolem covidu, která se bohužel nevyhnula ani Bamaku a našemu velitelství. Chceme obnovit naše aktivity a pokračovat od okamžiku, kdy se musely naše činnosti dočasné pozastavit. Plány k dalšímu postupu finalizujeme. K plné obnově schopnosti musí dat souhlas náš nadřízeny stupeň v Bruselu.

Koronavirus v Mali

Jak celou misi ovlivnila koronavirová krize? Pokud vím, někteří francouzští vojáci byli nakažení covidem-19.
Pandemie koronaviru ovlivnila misi významně. Výcvik malijské armády, kvůli epidemiologické situaci v Mali, je od 3. dubna 2020 dočasně pozastaven až na dílčí výcvikové aktivity, které můžeme provádět jen v omezené míře. Rovněž kvůli covidu se musel, rozhodnutím vedení mise v Bruselu, zredukovat počet personálu mise. Jak jsem zmínil, nyní se připravujeme na obnovení výcviku.

Ozbrojení muži zabili v Mali nejméně 20 vesničanů. Kmen obviňuje armádu, ta to nekomentovala

Číst článek

V misi jsme měli deset pozitivních případů na covid-19. Sedm pozitivních příslušníků mise bylo repatriováno do svých vlastí, tři se zotavili na velitelství. Nyní jsou již bez příznaků nemoci.

Nebyli nakažení i nějací čeští vojáci?
Českým vojákům se nákaza vyhnula. Již od dubna, kdy jsme ještě misi neveleli, všichni na velitelství mise dodržují přísná hygienická opatření, používají ochranné prostředky, dodržují mezi sebou vzdálenosti, příslušníkům mise se denně měří teplota. Tato opatření platí doposud.

Jaké úkoly mají nyní čeští vojáci?
Čeští vojáci se stali nedílnou součástí evropské výcvikové mise a zastávají v ní řadu významných funkcí. Vedle mě, jako velitele evropských sil, mám českého náčelníka štábu, svůj český štáb podpory velitele, dva české náčelníky dvou oddělení a v neposlední řadě českého velitele výcvikového centra v Koulikoru.

Všichni Češi, spolu s ostatními mezinárodními vojáky, jsou odpovědni za řádný výkon svých povinností. Všichni sloužíme pod jednou vlajkou Evropské unie. Nyní se připravujeme na to, abychom postupně vrátili výcvikové aktivity mise do normálu.

‚Obavy nemáme‘

Jaká je podle vás aktuální bezpečnostní situace v Mali? V minulých letech například museli čeští vojáci v Mali osvobozovat hotelový komplex.
Jedná se o zemi s křehkou politickou stabilitou, kde působí různorodé povstalecké, teroristické a kriminální skupiny. Ale malijské vojáky cvičíme od samého počátku vzniku mise, od roku 2013, místní prostředí známe dobře, máme potřebné zkušenosti na to, abychom síly Evropské unie v Mali vedli.

Armáda už má v africkém Mali kompletní tým. Mezinárodní misi povedou Češi poprvé v historii

Číst článek

Jaká je úroveň malijské armády?
S malijskou armádou se dobře spolupracuje, jsou velmi motivovaní. Od roku 2013, kdy v Mali působí výcviková mise Evropské unie, byly vycvičeny tisíce vojáků. Schopnosti malijské armády kontinuálně stoupají.

V poslední době se objevily informace o útocích na některé vesnice v Mali, ze kterých jsou podezřelí vojáci malijské armády. Nemáte obavy, že by mohli zaútočit proti vojákům z výcvikové mise?
Malijští vojáci jsou našimi partnery, důvěra mezi námi se buduje již osmým rokem. Tyto obavy nemáme.

Nemáte obavy, že schopnosti, které od vás místní vojáci získají, použijí proti civilnímu obyvatelstvu?
Malijská armáda je složkou legitimních malijských ozbrojených sil, kterou řídí demokraticky zvolený prezident. Neodmyslitelnou součástí každého výcviku Malijců je i studium problematiky mezinárodního humanitárního práva. Jejich úkolem je civilní obyvatelstvo chránit.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme