Česko 1:0 Rakousko

Seyček nemusí Praze hradit škodu za opencard. Magistrát svou žalobu na odsouzeného úředníka stáhl

Odsouzený někdejší šéf magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček nebude muset nahradit Praze škodu v souvislosti s projektem opencard. Magistrát vzal zpět svou žalobu, kterou po úředníkovi požadoval 18,2 milionu korun, a soud věc minulý týden pravomocně uzavřel. Vyplývá to z databáze Infosoud. Mluvčí magistrátu Vít Hofman vysvětlil, že město nechtělo vynakládat prostředky na spor, v němž by s vysokou mírou pravděpodobnosti neuspělo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard (ilustrační foto)

Opencard (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Seyček byl v souvislosti s projektem opencard jako jediný z obviněných úředníků odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení, a to v délce 3,5 roku. Justice jej shledala vinným z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Spoluobviněný šéf hodnoticí komise k opencard Jiří Chytil dostal podmíněný trest.

Magistrát chtěl po Chytilovi náhradu škody ve výši tří milionů, soudy však letos nárok definitivně zamítly jako promlčený. Praha tak muži musela zaplatit náklady na soudní řízení ve výši 127 tisíc korun.

Kauza opencard. Soud zprostil exmanažery dopravního podniku obžaloby. ‚Úleva,‘ reagoval jeden z nich

Číst článek

Město ohledně Chytilova případu zvažovalo, že by se dovolalo. Mluvčí magistrátu však sdělil, že podle stanoviska právního zástupce Prahy by dovolání mělo téměř nulovou úspěšnost. Rada města se proto v květnu usnesla, že dovolání ve sporu s Chytilem podávat nebude a že zároveň stáhne žalobu proti Seyčkovi.

„Praha se zachovala jako řádný hospodář a nevynakládá finanční prostředky neúčelně, tj. na soudní spor, který nemá téměř šanci na úspěch. Z toho důvodu rada schválila zpětvzetí žaloby,“ zdůvodnil Hofman přijatý postup.

Kauza opencard

Karta opencard měla mít řadu funkcí, nakonec sloužila především jako tramvajenka. Projekt vyšel na 1,75 miliardy korun, opakovaně byl kritizován jako předražený a současné vedení Prahy v něm odmítlo pokračovat. Vznikl v době primátora Pavla Béma (ODS), toho však Praha nezažalovala, což dříve rovněž vysvětlila tak, že podle právních analýz by u soudu neuspěla.

Trestnímu stíhání kvůli projektu čelí i deset bývalých radních Prahy včetně Bémových nástupců v čele města Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Podle nepravomocného rozsudku oba exprimátoři zvýhodnili tehdejšího vlastníka práv k opencard – firmu Haguess – při zadání zakázky na podporu programového vybavení ke kartě.

Svoboda za to dostal podmínku v délce 2,5 roku, Hudeček o půl roku nižší. Vinu popírají, tvrdí, že kvůli licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Termín pro projednání odvolání zatím pražský vrchní soud nenařídil. Bém obviněn nebyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme