Kamenolom u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku má být o tři hektary větší. Lidé už si prý na hluk zvykli

Pokračování těžby a plány na rozšíření oznámila společnost Kamenolomy ČR. Záměr teď posuzuje Krajský úřad Jihočeského kraje. Denně míří z lomu u Bližné poblíž Lipenské přehrady směrem na Horní Planou a Český Krumlov několik kamionů, které odvážejí vytěžený kámen.

Černá v Pošumaví Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenolom u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku má být o tři hektary větší

Kamenolom u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku má být o tři hektary větší | Foto: Ota Bartovský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Firma Kamenolomy ČR chce pokračovat v těžbě stavebního kamene v lomu Bližná poblíž Lipenské přehrady. Areál u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku plánuje rozšířit o třetinu. K záměru už se vyjadřují sousední obce i veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamenolom u Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku má být o tři hektary větší

Na těžbu i projíždějící nákladní vozy už si místní zvykli, jak potvrzuje třeba obyvatelka Černé v Pošumaví Lucie Vudyová: „Já to osobně až tak nevnímám, nepociťujeme to,“ říká.

Firma Kamenolomy ČR chce dobývání stavebního kamene ještě rozšířit. Záměr teď posuzuje Krajský úřad v rámci Posuzování vlivů na životní prostředí. Posudek už vydala sousední obec Černá v Pošumaví, doplňuje nezávislá starostka Irena Pekárková.

„My ho vydáváme kladný, protože ta spolupráce je v pořádku. Lom už je tu x let a částečně na pozemcích obce. Obci přijde ročně do rozpočtu od toho lomu 600 tisíc korun. Plus dostáváme ještě nějaké peníze za vytěženost.“

Lom Bližná má v teď rozlohu 9,5 hektaru, firma Kamenolomy ČR ji chce podle záměru zveřejněném na úřední desce Krajského úřadu Jihočeského kraje navýšit na téměř 13 hektarů.

Štěrkopísku je potřeba stále víc, ložiska na Olomoucku se ale vyprazdňují. Nové má vzniknout u obce Pňovice

Číst článek

Detaily k těžbě popsala mluvčí společnosti Edita Novotná: „V návrhu uvedený objem 200 tisíc tun ročně představuje maximální limit, který by byl dosažen pouze v případě, že by v konkrétním roce bylo v okolí realizováno větší množství staveb a zvýšila se poptávka.“

Firma vždy s předstihem informuje obyvatele o plánovaných odstřelech skály. Těch bývá jen několik ročně. Teď jezdí kamiony s kamenem hlavně na stavbu nové cyklostezky mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem.

Materiál využila před několika lety i Černá v Pošumaví při stavbě cyklostezky přes hráz.

Kámen se v Bližné těží už od 60. let minulého století. Výhled je na následujících 35 let. Odhad stavebního kamene v lokalitě je necelých sedm milionů tun. Firma těží v lomu biolitickou rulu a krystalický vápenec.

Hrubý kámen pak drtí a třídí. Materiál se potom využívá třeba na silnicích nebo při vodohospodářských a inženýrských stavbách.

Po skončení těžby plánuje firma lokalitu zatopit a vytvořit v místě geopark.

Celou reportáž si poslechněte v audiu nahoře.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme