Náramky pro vězně v ohrožení. Bude se hledat nový dodavatel, říká ministryně Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce ukončit spolupráci s dodavatelem náramků pro domácí vězně firmou SuperCom a vypsat nové výběrové řízení. „Zatím máme ještě rezervu,“ řekla Radiožurnálu o budoucnosti projektu. Počet lidí, kteří náramek nosí, začal v posledních měsících klesat. Podle Probační a mediační služby SuperCom ohrožuje provoz elektronického monitoringu v České republice.

Praha (Aktualizováno: 17:02 5. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová | Zdroj: Úřad vlády ČR

Firma SuperCom na podzim neposlala do Česka dodávku 120 elektronických náramků pro vězně. Tvrdila, že se rozjezd monitorovacího systému nečekaně prodražil a bylo by to pro ni ztrátové. Nakonec je ale dodala.

Izraelská firma neposlala Česku elektronické náramky záměrně, žádá změnu nákupních podmínek

Číst článek

„Dodavatel doručil objednané zboží s více než půlročním prodlením. Při kontrole dodávky jsme bohužel zjistili, že velké množství zařízení vykazuje nedostatky ve funkcionalitách. Proto nelze dodávku akceptovat a uplatňujeme reklamaci,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Probační a mediační služby Martin Bačkovský s tím, že náramky jsou nepoužitelné.

Ministryni spravedlnosti Marii Benešové už s firmou došla trpělivost. „Spolupráce bohužel stále vázne. Ta firma nedrží slovo, nekomunikuje a je nespolehlivá,“ napsala Radiožurnálu.

Plánuje proto vypovědět smlouvu a vypsat nové výběrové řízení. „Bude to přednostně projednáno na poradě vedení ministerstva spravedlnosti, kterou jsem již svolala,“ vysvětlila Benešová s tím, že schůzka bude příští pátek. Dodala, že ministerstvu pomáhal i bývalý ministr obrany a současný velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

S firmou SuperCom má stát, konkrétně Probační a mediační služba, smlouvu do roku 2024. Dotazy zaslané e-mailem firma odmítla komentovat s odkazem na důvěrnost informací. V lednu její viceprezident Barak Trabelsi Radiožurnálu řekl, že firma musela při rozjezdu projektu investovat o 12 milionů korun víc, než se původně plánovalo.

„Nová objednávka 120 zařízení přišla společně s neakceptovatelným výkladem smlouvy ze strany Probační a mediační služby, který by dodávku několikanásobně předražil a který SuperCom bohužel nemůže akceptovat, protože by jí způsobil značné ztráty,“ napsal v lednu emailem Trabelsi.

Benešová vyhověla požadavku Vězeňské služby. Někteří odsouzení zatím nemusí nastoupit do vězení

Číst článek

Přerušení monitoringu?

Není rovněž jasné, co by se stalo, pokud stát smlouvu s firmou vypoví. „Zatím máme ještě rezervu,“ odpověděla ministryně spravedlnosti Marie Benešová na otázku, jestli by opětovný výběr dodavatele způsobil, že se po nějaký čas nebudou náramky používat.

„Neplněním smluvních závazků samozřejmě firma SuperCom ohrožuje provoz elektronického monitorovacího systému v České republice,“ dodal mluvčí Martin Bačkovský s tím, že probační služba má stále 27 volných náramků z původní dodávky.

Firma má podle něj navíc povinnost i po ukončení spolupráce systém po určitou dobu udržovat a provozovat. „Otázkou je, jestli alespoň v tomto bodě dokáže dostát svých závazků. Pokud bychom museli dočasně přerušit elektronický dohled, bude Probační a mediační služba samozřejmě vykonávat všechny nařízené dohledy i bez tohoto systému,“ vysvětlil Bačkovský.

V minulosti měl stát velké problémy náramky zajistit. Čekalo se na ně od roku 2010, kdy se do zákona dostal pojem „domácí vězení“. Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let. Pět tendrů skončilo neúspěšně. Podařilo se to až na šestý pokus, kdy soutěž vyhrála právě izraelská firma SuperCom a elektronický monitoring začal fungovat v září 2018.

Počet lidí, kteří náramky nosí, od té doby dlouhodobě rostl, v posledních měsících začal klesat. Zatímco v lednu jich bylo 166, koncem dubna se počet snížil na 139. Kromě trestu domácího vězení se zařízení používají také pro podmíněně propuštěné nebo lidi, kteří by jinak skončili ve vazbě.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme