Déšť zvedá hladiny některých řek, silný vítr zaměstnává hasiče

Intenzivní srážky, které spadly v průběhu noci v horských oblastech, zvedly hladiny řek v jihozápadních a severovýchodních Čechách. Český hydrometeorologický ústav proto pro tyto kraje vyhlásil povodňové ohrožení. Stále také platí varování před silným větrem. Ten zaměstnává hlavně energetiky a hasiče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prudký déšť

prudký déšť | Foto: Jan Rosenauer

Noční déšť byl hodně vydatný, například na Šumavě napršelo 65 milimetrů, v Krkonoších pak téměř 80 milimetrů. V severních Čechách stouply hladiny hlavně v povodí horního Labe, Jizery, Cidliny a Stěnavy.

Aktuální situaci v Královéhradeckém kraji popsal vedoucí dispečinku povodí Labe Jiří Petr: "V současné době máme třetí stupeň povodňové aktivity na Labi v Brodě. Druhý stupeň na přehradě Les Království na Labi a několik prvních stupňů na Stěnavě, Metuji, Úpě a na Cidlině."

Na jihu Čech stouply hladiny řek Otavy, Blanice a Úhlavy. Jak potvrdila Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického stavu, horní Otava už překonala třetí povodňový stupeň, tedy hranici stavu ohrožení:

"Nejvýraznější vzestupy zaznamenáváme na horní Otavě v Sušici, kde je v současné době překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Druhý stupeň je překročen na přítocích Otavy, na říčce Křemelné, na Ostružné a na Blanici."

Podle dispečera Jana Bláhy z plzeňské pobočky Povodí Vltavy, průtok vody stoupá také na horní Radbuze. "Podle Českého hydrometeorologického ústavu je i zde možné dosažení třetího povodňového stupně zítra nad ránem," dodal Bláha.

Většina řek by měla kulminovat dnes odpoledne. V Královéhradeckém kraji už řeky stoupají jen ve středních polohách. Podle vodohospodářů bude situace záviset na dalším vývoji počasí. Radiožurnálu to potvrdil Jiří Petr z vodohospodářského dispečinku:

"Ta předpověď nějaké přeháňky ještě předpokládá. Závisí tedy na tom kde a v jakém množství spadnou. Ale v současné době se ty průtoky posouvají z horských a podhorských částí do středních poloh. Očekáváme, že by nemělo dojít k nějakým výrazným vzestupům a k dosažením většího počtu stupňů povodňové aktivity."

Meteorologové také varují před silným větrem

Vítr, který má v nárazech dosahovat místy kolem 70 km/h, na horách 90 až 110 km/h, zaměstnává hlavně energetiky. Jen v Královéhradeckém kraji během noci řešili 6 poruch na vysokém napětí a desítky na nízkém.

Hasiči zase pomáhali v Broumově na Náchodsku, kde vítr poškodil střechu: "Silný vítr utrhl část střechy na panelovém domě v Broumově. Utržená část pak poškodila několik zaparkovaných osobních vozidel," uvedla mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

Poryv větru způsobil také několik poruch na vedeních vysokého napětí na Jičínsku. Jak řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková, na místě pracují poruchové čety:

"Nejhorší situace byla na Jičínsku, kde směrem nahoru - na Sobotku - nám kvůli silnému větru padaly stromy a větve do vedení a padalo i vedení na zem. Ta situace byla špatná i na Semilsku. Nicméně předpokládám, že k odstranění poruch a obnovení dodávek elektrické energie, by mělo dojít během dneška na všech místech."

Jana Kosová, Martin Pařízek, Petra Matoušková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme