Církvi mají podle kardinála Duky zůstat jen ty hradní budovy, které používá

Církvi mají zůstat ty budovy v areálu Pražského hradu, které používá. Státu pak objekty, které potřebuje pro bezpečnostní chod. Po jednání s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem to řekl kardinál Dominik Duka. Podle něj už to vyplynulo i z jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho předchůdcem Václavem Klausem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Naše jednání od počátku jasně vyšla vstříc, že všechny ty budovy, které jsou nutné k bezpečnostnímu chodu státu, zůstanou v rukou státu. Náš požadavek je pouze, aby ty budovy, které doposud užíváme na základě džentlmenské a právní dohody za prezidenta Klause, zůstaly našimi budovami,“ uvedl Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výsledky jednání se Radiožurnál ptal kardinála Dominika Duky v odpoledním vysílání

Odmítl tak návrh ministerstva vnitra, aby celý areál Pražského hradu byl vyňatý z církevních restitucí. Vnitro kvůli tomu chce předložit zákonné opatření.

„Nemohu vám říci, co budu dělat, protože nejsem majitelem církve ani majitelem státu. Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali,“ zdůraznil Duka ve vysílání Radiožurnálu.

Rusnok prý o návrhu nevěděl, rozhodnout má podle něj politická vláda

Premiér v demisi Jiří Rusnok o návrhu ministerstva vnitra podle svého vyjádření nevěděl. Kardinála Duku prý ubezpečil, že nehodlá věc řešit narychlo zákonným opatřením.

„Já myslím, že věc skutečně není tak akutní a naléhavá, jak se zdá z některých prohlášení. Pokud někdo měl problém s touto záležitostí ve vztahu k platnému a účinnému zákonu, tak bylo dost času to řešit v předchozích měsících a podle mého názoru bude dost času to řešit i po volbách, až vznikne nová Poslanecká sněmovna,“ podotkl Rusnok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce premiéra Jiřího Rusnoka zazněla v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Tématu se věnoval také komentátor ČRo Petr Nováček

Arcibiskupství pražské požádalo letos v srpnu o některé budovy a pozemky na Hradě, podle ministerstva vnitra je to ale v rozporu s dohodou z roku 2010.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina nutnost přijetí zákonného opatření zdůvodňoval postavením Pražského hradu jako sídla hlavy státu. Správu lze podle resortu z bezpečnostních a státně reprezentativních důvodů jen obtížně zajistit za situace, kdy by jednotlivé stavby a pozemky spravovali různí vlastníci.

„Já jsem se o návrhu dozvěděl, když už návrh existoval a v podstatě byl ve vládním systému předkládaných materiálů. Pochopil jsem, že to bylo na žádost Kanceláře prezidenta republiky. A to je v pořádku, nic se neděje. Návrh ještě nebyl zařazen na jednání, takže návrhy podávají ministerstva různé a o tom, jestli bude zařazen někam na jednání, rozhoduji já jako premiér,“ dodal k tomu Rusnok.

Martin Hromádka, Martina Spěváčková, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme