Ministerstvo financí prověří hospodaření svazu bojovníků za svobodu. V minulosti to odmítalo

Ministerstvo financí prověří hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu. Kontrolu má v plánu v prvním pololetí, až svaz předloží vyúčtování loňské dotace. Na to má termín do konce března. Potvrdil to mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch. Loni resort prošetření účelovosti nakládání s dotací odmítl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička při pietní akci

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička při pietní akci | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí loni kontrolu odmítlo s odůvodněním, že tak může udělat pouze tehdy, pokud zjistí nesrovnalosti ve vyúčtování dotace za předchozí rok, uvedl server biztweet, který na kontrolu upozornil jako první. Svaz odmítly loni zkontrolovat také Nejvyšší kontrolní úřad a ministerstvo obrany. Kvůli kontroverzím dotace postupně odmítají svazu proplácet různé instituce či samosprávy.

Svaz bojovníků za svobodu inklinuje k minulému režimu, vyhněte se jeho akcím, doporučuje Senát

Číst článek

Některé samosprávy, jako třeba Hradec Králové, Jihlava či Královéhradecký kraj, odmítly svaz dotovat, jiné dotace snížily. Praha odmítla půjčit svazu sál Staroměstské radnice pro akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem.

Samosprávy kritizují kroky celostátního vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který za sametové revoluce zasahoval jako policista proti demonstrantům. Organizace výtky odmítá.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni ve sněmovně prohlásil, že nepodpoří návrh, aby Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) dostal v letošním roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun.

‚Pofidérní spolek‘

Na dotaci pro ČSBS se Babiše ptal poslanec ODS Jakub Janda, který označil svaz za pofiderní spolek, jenž adoroval bývalé estébáky. Kvůli tomuto výroku podal ČSBS na Jandu trestní oznámení.

Vodička nedostane slovo na pietě v Lidicích. Proti šéfovi svazu bojovníků se postavil přeživší vyhlazení

Číst článek

Podle poslední dostupné účetní závěrky za rok 2017, která je ve Sbírce listin, svaz dostal v roce 2017 od ministerstva dotaci 6,3 milionu korun. Spolek za rok 2017 vykázal ztrátu 1,6 milionu korun.

Český svaz bojovníků za svobodu je kritizován za odstraňování opozičních hlasů na jednáních členů či podivné hospodaření, ve kterém s majetkem nakládá vedení jako se svým soukromým. Projev předsedy svazu Jaroslava Vodičky na tryzně v Terezíně byl židovskou obcí označován za xenofobní.

Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, Vranský odchod zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Organizaci opustili, nebo z ní byli vyloučeni také někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali.

Senát tento týden doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích svazu. Svaz podle usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek označil krok Senátu za ostudný. Nevěří tomu, že se žádný senátor nebude piet účastnit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme