Červíček: Martinec postupoval na schůzce s Bradáčovou nestandardně, čeká ho kázeňské řízení

Bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince čeká kázeňské řízení. Důvodem je podle policejního šéfa Martina Červíčka nestandardní postup Martince ve dvou případech. Šlo o březnovou schůzku s pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou, kdy měl upozornit na podnikání jejího muže. Dalším je pak podle Červíčka možný únik informací do médií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Martin Červíček mluví o stavu bezpečnosti v Plzeňském kraji a změnách v organizační struktuře policie

Policejní prezident Martin Červíček mluví o stavu bezpečnosti v Plzeňském kraji a změnách v organizační struktuře policie | Zdroj: ČTK

Tomáš Martinec se 12. března sešel s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a na setkání ji oznámil, že bude zahájeno stíhání jejího manžela. Bradáčová pak Martince obvinila, že jeho elitní policejní útvar ji chce poškodit. Záležitost na základě podnětu Bradáčové šetřil odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia.

„Závěry šetření vnitřní kontroly konstatovaly, že došlo k nestandardnímu postupu ze strany pana ředitele tím, že byla zveřejněna informace z trestního řízení paní vrchní státní zástupkyni,“ řekl Červíček s tím, že Martinec ale nespáchal trestný čin.

„Závěr vnitřní kontroly byl konzultován s Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Bylo konstatováno, že ve věci nejde o podezření ve věci spáchání trestného činu. Z tohoto důvodu jsem včera předal závěry šetření příslušnému funkcionáři s personální kázeňskou pravomocí k dalšímu kázeňskému řízení,“ oznámil Červíček.

Odbor vnitřní kontroly podle něj také konstatoval, že došlo k úniku informací z trestního řízení do médií. „Šetřením odboru vnitřní kontroly se ale nepodařilo zjistit konkrétní osobu, která byla za tímto únikem informací,“ dodal s tím, že nejméně deset lidí o případu vědělo před jeho zveřejněním.

Vedení policie dnes také představilo návrh změn v trestním řízení. Specializovaným útvarům by měly ulevit třeba krajské útvary, těm by se také měly rozšířit pravomoci v daňové oblasti. Dosud informace od Finančního analytického útvaru ministerstva financí získávala pouze protikorupční jednotka.

Závěr vnitřní kontroly respektuji, řekl Martinec

Státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová bere závěry vnitřní kontroly na vědomí. Ve vyjádření píše, že za zásadní považuje systémové změny ve fungování Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které by změnily některé dosavadní postupy tohoto útvaru.

K výsledku kontroly se vyjádřil také bývalý šéf útvaru Tomáš Martinec.

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec a pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová | Foto: ČTK

„Vnitřní kontrola pana policejního prezidenta poukázala pouze na můj nestandardní postup v tom, že jsem komunikoval s doktorkou Bradáčovou o trestním spisu a tento závěr odboru vnitřní kontroly respektuji. Dál se k tomu budu vyjadřovat v rámci kázeňského řízení, které se mnou bude vedeno,“ uvedl.

Spor Bradáčové s Martincem odstartovalo prohlášení Bradáčové, že ji chce Martinec očernit v souvislosti s kauzou zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. Protikorupční policie v případu vyšetřuje i manžela Bradáčové, se kterým už ale tři roky nežije.

Bradáčová si stěžovala na útvar také proto, že desítky případů zpracovával bez dozoru žalobců. Martinec to odmítl, kvůli sporu se ale rozhodl rezignovat. Z čela protikorupční policie odešel 15. května.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme