Kytovec ruským špionem? K běluze u norských břehů s elektronickým zařízením na těle se nikdo nehlásí

Ruská armáda ani jiné organizace se nehlásí ke kytovci, kterého v Norsku podezírali ze špionáže. Běluhu objevili koncem dubna u norských břehů s podezřelým elektronickým zařízením na těle. Případ od té doby zaměstnává norská i ruská média.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běluha, kytovec, ilustrační foto

Běluha, kytovec, ilustrační foto | Foto: Brigitte Werner | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Bývalý velitel Severní flotily admirál Vjačeslav Popov prohlásil, že flotila běluhy pro vojenské účely nepoužívá. Uprchlý kytovec byl podle něj nejspíš součástí vědeckého programu a kamera připevněná k trupu měla sledovat jeho pohyb.

Vedoucí výzkumného programu Ruské akademie věd pod názvem Běluha – bílá velryba Dmitrij Glazov ale agentuře Interfax řekl, že v Petrohradě existuje ústav, který s vojáky na tomto projektu úzce spolupracuje.

Nejjižnější záznam výskytu běluhy v Británii. V Temži plave kytovec běžně žijící u pobřeží Grónska

Číst článek

Konkrétně byli podle něj velrybí rozvědčíci nasazeni při Olympiádě v Soči a pobočka ústavu působí i v severním ruském přístavu Murmansk.

„Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři,“ řekl již před časem profesor Audun Rikardsen z norské arktické univerzity v Tromsö.

Britský deník The Guardian poté připomněl, že Rusko v minulosti několikrát usilovalo o výcvik různých kytovců k vojenským účelům. Naposledy o tom informovala v roce 2017 ruská armádní televize Zvezda.

V roce 2016 si tamní ministerstvo obrany pořídilo pět delfínů v hodnotě v přepočtu asi 536 tisíc korun, napsal list, který se odvolává na veřejné vládní dokumenty.

mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme