Vondra: Babiš je jájínek, česká diplomacie se na přípravě jeho schůzky s Trumpem podílí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v úterý sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Jedním z témat byla i Babišova schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která se uskuteční 7. března. Z USA už se naopak vrátil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který tam chtěl „jednat o agendě schůzky na nejvyšší úrovni“. Na to Babiš reagoval slovy, že „Petříček nemá za úkol něco dojednávat. Pokud jsou nějaké schůzky, tak si je dojednávám sám".

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Česká diplomacie se nepochybně podílí na dojednávání prezidentských a premiérských návštěv, o tom není pochyb. Roli tu hraje jen ego premiéra. Je to jájínek, který si domlouvá všechno sám,“ glosuje premiérovo vyjádření bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

Američané podle něj zvažovali, zda do Bílého domu pozvou prezidenta, nebo premiéra. Kvůli Zemanově náklonnosti k Číně a Rusky prý ale nakonec upřednostnili předsedu vlády.

„Je dobře, že se ta návštěva odehrává. I když bych na premiérovi v mnohém nenechal nit suchou,“ přiznává Alexandr Vondra.

Také podle premiérova poradce Cyrila Svobody (KDU-ČSL) se na přípravě schůzky podílí i ministerstvo zahraničí a velvyslanectví ve Washingtonu. „Myslím, že premiér byl vybrán proto, že drží výkonnou moc, ale hlavně zasedá v ostatních orgánech Evropské unie a na summitech NATO,“ soudí.

Babiš na Hradě jednal se Zemanem. Tématy byly rozpočet i premiérova cesta do Bílého domu

Číst článek

„Američané jednají s tím, kdo má skutečný vliv na českou, evropskou a severoatlantickou politiku,“ říká Svoboda.

Jak uspokojit Američany

Na schůzce se podle Svobody budou řešit otázky energetické bezpečnosti a dostavby českých jaderných elektráren nebo Íránu poté, co Američané vypověděli jadernou dohodu a začali znovu uplatňovat sankce:

„Spojené státy mají zájem na tom, aby se Evropa postavila na jejich stranu. Což se zatím nestalo,“ dodává diplomat.

Vondra k tomu doplňuje, že v oblasti energetiky Američané usilují především o to, aby se nezvyšovala naše závislost na Rusku:

„Proto třeba vytrvale kritizují podmořský plynovod Nord Stream 2, který stavějí Německo s Ruskem. Ten oslabí geopolitickou pozici Polska a zejména Ukrajiny. V podtextu je i zájem exportovat americký zemní plyn do Evropy.“

Američané podle něj mají s Evropou tři základní problémy: Evropané nevynakládají dost peněz na obranu, mají se Spojenými státy obchodní přebytky a problematický je i evropský postoj k Číně, která je rivalem USA.

„V těchto třech oblastech musíme my, Německo a celá Evropa najít s Američany nějaký modus vivendi, aby neměli oprávněný pocit, že na všech těch položkách prodělávají, což by v konečném důsledku mohlo vést k oslabení NATO a naší bezpečnosti,“ dodává Vondra.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme