Podezřele nízká cena za právní služby? Ověřte si, že nejde o podvodného vinkláře

Vydávají se za advokáty, sepisují za peníze listiny a nebojí se ani jít člověka zastupovat před soud. Riziko, že vás tito podvodníci – takzvaní vinkláři – dostanou do problémů amatérskou prací, je vysoké. Navíc se můžou dopouštět trestného činu. Od loňského září mohou falešní advokáti dostat také tučnou pokutu od ministerstva spravedlnosti. Podnětů má úřad desítky, zatím ale žádnou sankci nedal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dohoda, úplatek, úplatky, byznys, korupce, peníze, obálka s penězi (ilustrační foto)

(ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý policista a vyškrtnutý advokát ze Znojemska, jehož totožnost redakce zná, čelí od září trestnímu stíhání. Podle vyšetřovatelů neoprávněně podnikal, když za peníze v desítkách případů poskytoval nebo nasliboval právní služby, včetně zastupování před soudy a úřady. Podle policie při tom spáchal i podvod na jedné klientce.

Před falešnými advokáty varuje ministerstvo spravedlnosti. Často se zaměřují na zastupování lidí při vyřizování dopravních přestupků, říká šéf resortu Jan Kněžínek za hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Našli jste na internetu podezřele nízkou cenu za právní služby? Tak si raději ověřte, jestli jde o skutečného advokáta. Reportáž Václava Štefana

„Často si vymýšlejí doručovací adresy v různých exotických destinacích, kam se vůbec nedaří doručovat, podávání všemožných námitek a stížností v rámci řízení. Advokáti jsou vázáni pravidly etiky a něco takového by si nemohli dovolit, a přesto poskytnou určitě službu mnohem kvalitnější než tito kverulanti,“ řekl Radiožurnálu ministr.

Na obdobné případy naráží také Sdružení obrany spotřebitelů. Firmy například za pravidelný poplatek slibují, že jejich klienti nebudou muset platit dopravní pokuty, vysvětluje vedoucí spotřebitelských poraden v Olomouckém kraji Jan Hejtmánek.

„V praxi to hlavně příliš nefungovalo, spotřebitelé byli potom stejně nuceni pokuty zaplatit, a to mnohem vyšší, než kdyby je třeba zaplatili rovnou v blokovém řízení. Celý ten koncept byl nelegální, protože se jednalo a opakované poskytování právních služeb bez příslušných povolení. Před tímto bychom spotřebitele určitě varovali.“

Pokuta až 3 miliony korun

Falešných advokátů a daňových poradců přibývá. Odborníky si mohou lidé prověřit na internetu

Číst článek

Od loňského září má stát nový nástroj, jak takzvané vinkláře trestat. Pokud ještě nejde rozsahem o trestný čin, mohou falešní advokáti od ministerstva spravedlnosti dostat až třímilionovou pokutu. Resort zatím obdržel 70 podnětů na možné podvodníky, ale žádnou sankci ještě nedal.

Zhruba polovinu podnětů muselo ministerstvo zastavit, protože šlo o případy, které se staly ještě před účinností novinky. V praxi je podle resortu navíc obtížné vinklaření prokázat.

S tím souhlasí i Česká advokátní komora, která na podvodníky za poslední roky podala stovky trestních oznámení, vysvětluje mluvčí Iva Chaloupková. „Dokazování a došetření toho, že se vinklářská činnost děje opakovaně a ještě za úplatu, to opravdu stojí hodně práce. Nepředpokládali jsme, že vinklaření vymýtíme během roku, ale pořád doufáme, že tučné pokuty mohou zafungovat,“ říká za advokátní komoru Chaloupková.

Podle komory v poslední době případů falešných advokátů spíše přibývá. Vinkláře je možné poznat mimo jiné podle podezřele nízkých cen. Jestli jde o skutečného advokáta, si mohou lidé ověřit na stránkách České advokátní komory. Ta upozorňuje na rizika služeb podvodníků. Falešní advokáti totiž nemusí mít pojištění pro výkon profese ani příslušné vzdělávání, a když vznikne problém, tak prostě zmizí a lidé si nemají kde stěžovat.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme