'Hybridní pošta' šetří státu miliony korun. Jejímu většímu využití ale brání vnitro

Co mají společného dopisy s bankovním výpisem nebo obsílka od soudu? Jde o produkty takzvané hybridní pošty. Dopisy totiž netisknou a nebalí úředníci, ale vše za ně udělá mnohem levněji automatická linka přímo na poště. Soudy takto posílají platební rozkazy už rok a ušetřily miliony korun. Pro větší využití hybridní pošty státními úřady je ale potřeba změnit zákon, a to se ministerstvu vnitra nechce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (iliustrační foto)

Česká pošta (iliustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Abyste stihli zabalit stejný počet zásilek jako ten stroj, tak byste potřebovali asi 200 sekretářek,“ popisuje Josef Kadlec.

Na České poště má na starosti Hybridní poštu. Dokumenty, které klienti pošlou z počítače, stroje nejdříve vytisknou a dopraví k podavačům, které polykají jednotlivé stránky.

Proces obálkování řídí kamera. „Čte kontrolní a řídící značky, které jsou vytištěny tiskárnou ve formě čárového kódu a následně podle těchto řídících znaků obálkuje. Posbírá všechny listy, které patří do jedné obálky, následně je složí na formát obálky,“ vysvětluje Kadlec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o hybridní poště připravil pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Petr Sehnoutka

Hotovou zásilku pak převezme doručovatel a donese ji až do schránky. O úsporách má Josef Kadlec jasno. „V průměru klient na jedné zásilce ušetří korunu padesát,“ říká.

Komu přišel v tomto roce od soudu platební rozkaz, tak mu ho tiskl a balil právě stroj. Stát za všechny tyto dopisy výrazně ušetřil.

„Konkrétní úspora závisí také na tom, kolik listů soudní rozhodnutí obsahuje. V agendě platebních rozkazů jsou to nejčastěji tři listy. A v takovém případě dochází k roční úspoře přes 10 milionů korun,“ uvádí náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Vnitro má námitky

Hybridní poštu používá třeba Česká správa sociálního zabezpečení a nárazově i jiné státní instituce. Většímu rozmachu ale podle Korbela brání zákon.

„Jednáme i s ostatními resorty veřejné správy, zejména s ministerstvem vnitra, aby tuto možnost připustilo i ve správním řízení a aby ji vložilo do správního řádu. Pokud bude legislativní opora ve správním řádu, potom nic nebrání tomu, aby hybridní poštu využily jakékoli státní i obecní úřady.“

Resort vnitra ale toto nadšení nesdílí. „Tento způsob doručování podle ministerstva vnitra vzbuzuje otázky ohledně právních účinků zasílaných dokumentů. Přísně vzato by šlo o rezignaci státu na zasílání originálních rozhodnutí, protože je zasílána pouze kopie tohoto dokumentu,“ upozorňuje Jiří Korbel z ministerstva.

I přes tento postoj počítá ministerstvo spravedlnosti s dalším rozšiřováním hybridní pošty, například při nařizování exekucí.

Ivan Mls, Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme