Lehčí a vyrobené každému pacientovi na míru. Brněnští vědci vyvinuli nový druh kloubních náhrad

Operace poškozených nebo opotřebených kloubů patří mezi nejčastější chirurgické výkony. V současnosti lékaři při zákroku musí upravit kost na míru zvolenému implantátu a pacient tak přichází o zdravé části tkáně. Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně se rozhodli pro opačný postup. Jimi vyvinutá náhrada se přizpůsobuje kloubu a dodává mu potřebnou pružnost. Svůj design a technologii přihlásili k patentování. Metodu chtějí dostat do praxe.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně se rozhodli pro opačný postup. Jimi vyvinutá náhrada se přizpůsobuje kloubu a dodává mu potřebnou pružnost. Svůj design a technologii přihlásili k patentování

Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně se rozhodli pro opačný postup. Jimi vyvinutá náhrada se přizpůsobuje kloubu a dodává mu potřebnou pružnost. Svůj design a technologii přihlásili k patentování | Zdroj: VUT v Brně

„Veškerá technologie se přizpůsobuje tomu člověku. Zohledňujeme veškeré zobrazování, veškeré výrobní technologie vám, vašim konkrétním potřebám,“ popsal Českému rozhlasu Brno hlavní myšlenku kloubních náhrad na míru Miroslav Píška z Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojního inženýrství VUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brněnští vědci chtějí změnit metodu léčení kloubů. Více si poslechněte v reportáži Vlasty Gajdošíkové

Implantáty vznikají na základě modelu, který vychází z CT snímků skutečného kloubu. „Pacient dojde, projde vyšetřením pomocí například CT a zobrazí se reálný stav kosti. To znamená, vidíme, jak kloub vypadá. Vyhladíme, doplníme, případně pokud tam bude nějaká část, která bude nekrotizovaná, tak ji odstraníme a vytvoříme ideální kloub,“ dodal Píška.

Na vynálezu pracovali výzkumníci z VUT více než 20 let. Součástí týmu byl i radiolog Petr Krupa z Fakultní nemocnice Ostrava: „Je to vlastně náhrada pouze chrupavky titanovou ploténkou a pod tím systémem, kde je zároveň nějaký tlumič. A tyto věci se snažíme udělat tak, aby byly co nejmenší. Není to masivní kloub z masivního titanu. Je to jen tenká ploténka. Vlastní nosná část skeletu, to je to, co pacientovi zůstane.“

Implantáty vznikají na základě modelu, který vychází z CT snímků skutečného kloubu | Zdroj: VUT v Brně

Na vývoji implantátů se podílela švédská firma, která se specializuje na 3D tisk speciální technologií - tavením kovového prášku pomocí elektronového paprsku ve vakuu. „Je to nákladná věc, je to unikátní technologie. Ten stroj samotný stojí asi 16 milionů korun. A teď se zase můžu zeptat: co si člověk nemůže dovolit, když to bude potřebovat každý den na každém kroku,“ dodal Píška.

Artróze kolen se lze vyhnout, zjistili vědci. Způsobuje ji nevhodná obuv i nezdravá strava

Číst článek

Výhodou implantátu na míru je, že je výrazně lehčí – váží asi třetinu toho, co současné kloubní náhrady. Silikonová vložka nahrazuje chrupavku a tlumí otřesy, což uleví páteři.

Než se ale novinka dostane na operační sály, ještě to potrvá. „Nechceme jen dodat nějakou součástku na trh, ale chceme změnit metodiku léčení a budeme se potřebovat spojit s nějakými zdravotními pojišťovnami, možná s nějakými veterinárními klinikami, možná s nějakým lékařským pracovištěm a tak dál. Teprve potom se to bude moc dávat pacientům,“ upozornil Miroslav Píška.

Řešení je použitelné pro všechny velké klouby nejen u lidí, ale také u zvířat.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme