Nové apartmánové domy, ale nedostatek parcel. V Železné Rudě na Šumavě ubývá obyvatel

Za posledních dekádu ubylo Železné Rudě na Šumavě zhruba 600 obyvatel. A to přesto, že se v obci staví. Jenže tam vyrůstají nové apartmánové domy a volných parcel je nedostatek. Naopak nedaleké Nýrsko si počet obyvatel udržuje, v minulosti tam prodali parcely a dnes na nich stojí zpravidla rodinné domy.

Železná Ruda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železná Ruda

Železná Ruda | Foto: Petr Eret | Zdroj: Profimedia / ČTK

V Železné Rudě je dnes prakticky nemožné sehnat si cenově dostupné trvalé bydlení nebo postavit dům. Lidé se proto musí po parcelách poohlížet v okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti uslyšíte v reportáži Jitky Englové

„Na Špičáku nebo v Železné Rudě nestavíme proto, že nebylo jednoduché sehnat pozemek. Na Šumavě chceme zůstat, ale donucena okolnostmi jsem si pořídila pozemek v Bavorské Rudě,“ popisuje svou situaci paní Andrea.

Na české straně se přitom staví hodně, většinou ale jde o soukromé investice a apartmánové domy.

„Parcely u nás téměř žádné nejsou, a pokud jsou, tak jsou v soukromých rukách. A pokud nějaké z nich jdou na prodej, tak jsou za nepředstavitelné peníze. Sen o vlastním bydlení je u nás velmi složitý, pokud zde už lidé nějakou nemovitost nevlastní,“ shrnuje starosta Železné Rudy Filip Smola.

Šumavská Kvilda přemýšlí, jak zvládnout výstavbu. Bude nový územní plán, vyjádřit se mohli i obyvatelé

Číst článek

„Máme v plánu stavět nové městské byty,“ plánuje starosta. Vyrůst by mohly například v areálu bývalé mateřské školky. Radnice se proto bude ucházet o dotace.

Zatímco ještě v roce 2010 žilo v obci bezmála 2300 obyvatel, teď jich je necelých 1700. Vyplývá to z aplikace Obyvatelé Česka, která vychází z dat Českého statistického úřadu.

Kromě nedostatku bydlení stojí za úbytkem obyvatel Železné Rudy podle starosty také klasický život na horách. Lidé musí často dojíždět za ambulantními specialisty nebo děti do odborných škol a učilišť až do 45 kilometrů vzdálených Klatov.

„Od nás je všude daleko. Život zde je složitější. Žijeme uprostřed hor a jsme na periferii,“ uznává starosta.

Nýrsko a nové parcely

Počet obyvatel se mírně snížil také v Kašperských Horách nebo v Sušici. Zato v Nýrsku se už patnáct let drží kolem pěti tisíc obyvatel a za tu dobu zde vzniklo kolem 80 stavebních pozemků.

Jsou blázni, nebo si plní sen? Pár rekonstruuje přes 200 let starou chalupu uprostřed šumavské samoty

Číst článek

„Vybudovali jsme zhruba 35 stavebních pozemků v různých částech města. V posledních dvou letech jsme vybudovali celou novou lokalitu za fotbalovým hřištěm, to je zhruba 45 stavebních pozemků,“ popisuje starosta Nýrska Miloslav Rubáš.

Tyto pozemky jsou ale už rozprodány a na čtyřech pětinách z nich, odhaduje starosta, už stojí rodinné domy. Nýrsko také koupilo zhruba 20 hektarů pozemků vhodných pro další parcely.

Jitka Engelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme