,Všechno šlo nahoru, platy zůstaly stejné.‘ Rodin, které nedokážou zaplatit obědy dětem, v Česku stále přibývá

Rodin, které nemají dost peněz na to, aby svým dětem zaplatily obědy ve škole, je čím dál víc. Že jich přibývá, ukazují data společností, které Radiožurnál oslovil. A právě neziskové organizace patří mezi ty, které pomáhají rodičům, aby se jejich děti mohly ve škole najíst. Někde přispívají také kraje, více peněz pro tyto rodiny letos vyčlenilo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní oběd

Jídla jsou v českých školách ze dvou třetin dotovaná a rodič platí jen náklady na potraviny | Zdroj: Profimedia

„Začala drahota, všechno začalo jít nahoru, platy zůstaly stejné. Pro mě to znamenalo, že bychom nic neušetřili, kdybychom neměli zaplacené obědy,“ vysvětluje samoživitelka Barbora, proč se loni zapojila do školního projektu, díky kterému nemusela platit za obědy pro svojí devítiletou dceru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Anety Voska

Měsíčně tak ušetřila 800 korun. Pomoc by ráda využila i letos.

„Podmínky tam byly jednoduché, stačilo, že pobírám příspěvek na bydlení. Teď v pondělí jsem se ptala paní hospodářky a ona říkala, že neví, jestli to bude pokračovat,“ dodává.

Obědy zdarma ale nenabízí jen některé školy, ale také neziskové organizace a stát. Přesto by se rodiče, kteří o jídlo zdarma mají zájem, měli nejprve zeptat ve své škole. 

„Kroky nejsou úplně jednotné, záleží na tom, jak je nastavený dotační program. Někde se vyžaduje, aby rodiče doložili například potvrzení o hmotné nouzi, někde stačí doložit situaci, ve které jsou,“ popisuje prezident Asociace ředitelů Základních škol České republiky Luboš Zajíc.

Ženy ženám

Pomoc nabízí například projekt s příznačným názvem Obědy pro děti, který zaštiťuje nezisková organizace Women For Women. Kamila Šaffková, která pro ni pracuje, říká, že se na ni letos obrátilo obrátilo 750 základních škol.

„Žádosti se týkají 9400 žáků z celé České republiky a to je o 30 procent dětí více než na začátku minulého školního roku,“ přibližuje Šaffková.

Školy si rodiny, které takovou pomoc potřebují, vybírají samy.

„Zákonný zástupce spolupracuje se školou. Víme, že jsou to rodiny, které se nachází v tíživé finanční situaci, protože učitel vidí, že dítě například nenosí svačiny do školy, nebo velmi malé,“ popisuje Kamila Šaffková.

A rostoucí zájem o školní obědy zdarma zaznamenala i další organizace – Patron dětí. Zatímco loni organizace podpořila tisíc dětí, letos jich už je 1600. A další žádosti přecházejí.

„Předpokládám, že tam bude nějakých 200 dětí, tedy 200 žádostí bude v řadě, nicméně to každý den stále narůstá,“ vypočítává ředitelka organizace Edita Mrkousová.

Podpora ministerstva

Obě organizace letos podpořilo ministerstvo školství, které mezi oba projekty rozdělilo 100 milionů korun. Až 300 milionů letos plánuje mezi školy rozdělit i ministerstvo práce a sociálních věcí. Chce tak podpořit přes 18 tisíc dětí.

Letos ministerstvo projekt rozšířilo, žádat prostřednictvím škol tak může více rodin než v minulých letech.

„Obědy do škol nejsou nově provázány pouze na hmotnou nouzi. Dáváme šanci i nízkopříjmovým rodinám, které se nacházejí těsně nad hranicí hmotné nouze či čelí různým nepříznivým situacím, takovou situací může být probíhající exekuce a insolvence rodiče nebo stav, kdy rodina nemá dostatečné příjmy,“ dodává mluvčí resortu Jakub Augusta.

Prvňáček v náchodské škole při vyučování omdléval hlady. Teď má obědy zdarma

Číst článek

Jídla jsou v českých školách ze dvou třetin dotovaná a rodič platí jen náklady na potraviny. Maximální částku, kterou má zaplatit, pak stanovuje ministerská vyhláška. Ta zvedla stropy cen naposledy letos v únoru.

Například o devět korun zdražil oběd pro děti starší patnácti let, za který si nyní může škola účtovat až 54 korun.

Aneta Voska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme