Ve školách po Česku čtou dětem pohádky senioři. ‚Je to pohlazení, potřebujeme se vzájemně,‘ říká babička

Už ve 130 mateřských školách po celé republice čtou dětem pohádky před spaním senioři. Do projektu neziskové organizace Mezi námi se jich zapojily víc než dvě stovky. Každý týden se z těchto dobrovolníků stávají čtecí babičky nebo dědečkové a kontakt s malými dětmi si pochvalují.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v mateřské škole ve Slavonicích nacvičují koledy pro nahrávku

V Česku už čte už 200 babiček a dědečků ve 130 mateřských školách (ilustrační foto) | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

„Mám štěstí, že mě děti poslouchají trpělivě, nikoliv trpně, to je takové pohlazení,“ popisuje své pocity, které zažívá při návštěvách v mateřské škole v Brně Husovicích, šestasedmdesátiletá Mirka Kobylková. Ve školce čte každý týden dětem pohádky před spaním. „Čím jsem starší, tím víc mě malé děti, jejích očička a ouška lákají. Mám pocit, že se potřebujeme vzájemně,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Lucie Fotrové

Propojení těchto dvou generací je hlavním cíle organizace Mezi námi. Počátky tohoto programu ale vůbec nebyly jednoduché. A to především kvůli pandemii koronaviru. „V Brně nám to program ohrozilo. Měli jsme tehdy asi 15 dobrovolníků, kteří se zredukovali asi na sedm. Lidé měli strach, školky měly strach a neměly moc velký zájem,“ vzpomíná vedoucí programu Tereza Tichá.

Dnes ale v Brně působí zhruba 40 dobrovolníků ve 30 mateřských školách. Součástí programu jsou i vzdělávací semináře. Jeden z nich dobrovolníky učí i to, jak číst pohádky co nejpoutavěji. „Snažíme se jim předávat tipy a triky, jak zlepšit svůj přednes a zpestřit hodinu,“ vysvětluje Tichá.

Zlepšit se v přednesu se snaží třeba Eva Tomášková, babička, která čte každý týden dětem v Ivanovicích. Čtecí babičky a dědečkové podle ní v dětech vzbuzují i zájem ve školce zůstávat o něco déle.

„Máme třeba holčičku, která původně neměla ve školce spávat, měla chodit domů po obědě. Ale když jsme začali číst pohádky a ona čekala ve stejné místnosti na maminku, aby mohla odejít, tak řekla, že by ráda zůstala. Dala si vedle mě i židličku, vzala si svoji knížku a četly jsme spolu. To mě pobavilo, protože je třeba moje budoucí následovnice,“ směje se.

I takto se nejmladší generace přibližuje té nejstarší. V Česku už čte 200 babiček a dědečků ve 130 mateřských školách.

Lucie Fotrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme