Nepořádné majitele psů usvědčí DNA. Městu ve Francii došla trpělivost, otestuje exkrementy a rozdá pokuty

Majitelé psů ve městě Béziers na jihu Francie u sebe budou muset nově nosit „genetické pasy“ svých mazlíčků. Cílem dvouletého pilotního projektu bude sledovat a pokutovat lidi, kteří po svých čtyřnohých mazlíčcích neuklízejí ulice. Exkrementy nalezené na ulicích bude policie přiřazovat ke konkrétním psům na základě databáze DNA.

Béziers Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pes výkal uklízení po psovi trávník

„Musíme přijít s tresty, aby se lidé chovali lépe,“ prohlásil starosta města Robert Ménard (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Starosta Robert Ménard, krajně pravicový politik, bývalý novinář a spoluzakladatel organizace Reportéři bez hranic, říká, že místní obyvatelé i návštěvníci města už mají psích exkrementů na chodnících dost.

Čenich zvířete je unikátní jako otisk prstu. Nová aplikace slibuje, že tak najde ztracené mazlíčky

Číst článek

„Musíme přijít s tresty, aby se lidé chovali lépe,“ řekl Ménard rozhlasové stanici France Bleu.

Majitelé psů dostanou pozvánku k veterináři, který jejich mazlíčkovi odebere vzorek slin. Zjištěná DNA se pak zanese do registru a na základě toho majitel dostane psí průkaz totožnosti. Kdo při kontrole genetický pas svého mazlíčka neukáže, dostane pokutu 38 eur (asi 900 Kč).

Psí výkaly na ulici se zároveň budou sbírat a testovat. Rozbory pak dostane policie. Ta porovná registr zvířat a vzorek přiřadí konkrétnímu psu a jeho majiteli. Ten bude muset zaplatit za úklid ulice částku až 122 eur, v přepočtu téměř asi 2900 korun.

Věda pro děti: Proč psi, když vykonávají velkou potřebu, pozorují své páníčky?

Číst článek

Ménard poprvé navrhl sběr DNA od odhadovaných 1500 psů v centru města už v roce 2016. Tehdy ale tuto iniciativu zarazil místní správní soud s tím, že jde o útok na osobní svobodu. Celý program měl vyjít asi na 50 tisíc eur ročně, tedy přes milion korun.

Teď starosta řekl, že místní prefektura neměla žádné námitky. „Spočítali jsme to a měsíčně uklidíme přes tisícovku psích výkalů, někdy i více, jen v centru města. Takto to dál nejde,“ uvedl Ménard a dodal, že exkrementový experiment by měl skončit v červenci 2025.

Podobný přístup už zvolila i další města v Evropě, například ve Španělsku nebo ve Spojeném království. Ve Francii půjde ale o první pokus.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme