Nehodu pochopíte hlavou. Tohle ne, říká mluvčí pražských záchranářů o střelbě na filozofické fakultě

Žádný den v práci dispečera záchranářů není stejný, jsou ale hovory, které ani zkušený záchranář nevymaže. Pro Janu Poštovou, mluvčí a dispečerku pražské záchranné služby, to byl loňský 21. prosinec, kdy pro pomoc volali zranění lidé z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dispečerům a záchranářům nejvíc pomohl dril a zkušenosti. „Lidem prostě musíte pomoct a musíte fungovat. Adrenalin je skvělý,“ říká Poštová v pořadu Blízká setkání na Dvojce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Poštová, mluvčí Pražské záchranné služby

Jana Poštová, mluvčí Pražské záchranné služby | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Mezi záchranáři pracuje Poštová už 14 let. „Je to pestrá práce a každý hovor na dispečinku je jindy. Ale jako červená nit se táhne to, že je to práce s lidským neštěstím, při které máte jen svůj hlas. Operátor je prvním záchranářem na místě,“ popisuje Jana Poštová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: Jana Poštová, mluvčí Pražské záchranné služby. Moderuje Tereza Kostková

S téměř každým člověkem, který volá záchranáře, se ale dá domluvit, věří Poštová, výjimkou jen lidé pod vlivem. „Každý reaguje na stres jinak a my dostáváme ty emoce přímo ze sluchátka,“ uznává.

Dispečink Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy je v Česku nejvytíženější, za 24 hodin odbaví i 700 hovorů a posádku vyšle ke 350 až 400 případům. „V průměru na jednoho operátora připadá 60 až 80 hovorů denně,“ shrnuje Poštová s tím, že nejčastěji lidé volají záchranářům v pondělí, o víkendu a před Vánoci.

V poslední době záchranářům pomáhá, pokud si s lidmi mohou volat přes videohovor. „Jde to přes aplikaci Záchranka. To je super v situacích, kdy si nejste jistí, ten člověk popisuje úraz, ale vy ho nevidíte,“ uznává.

‚Tohle ne‘

Střelba na Karlově univerzitě v prosinci 2023 byla pro záchranáře náročnou zatěžkávací zkouškou.

„Je to jeden z dní, který se zapsal černým písmem do srdcí všech lidí a speciálně záchranářů. Když jsme se nad tím zamýšleli, byly nehody, kde bylo více zraněných. Ale nehodu pochopíte hlavou. Tohle ne,“ vzpomíná.

Ředitel FBI: Pomáháme s vyšetřováním střelby na filozofické fakultě, vztahy s Českem máme úzké

Číst článek

Jana Poštová tenkrát byla na odchodu z práce, když volal dispečink s prosbou o pomoc.

„Běželo mi hlavou, že to není možné. Atmosféra, která panovala na dispečinku, byla všeříkající. Sedla jsem si za linky, kterých zvonila spousta, a byly to hovory, které nikdo z nás nevymaže z hlavy,“ přiznává.

V prvních chvílích volali na dispečink studenti přímo z fakulty. „Když slyšíte mladého člověka, který naříká a pláče a v pozadí slyšíte střelbu, tak to hlava nechce pochopit. Pamatuju si na moment, kdy jsem zvedla telefon a pak vám to všechno dojde,“ ohlíží se.

„Lidem prostě musíte pomoct a musíte fungovat. Hodiny drilu se zúčtují právě v takové chvíli.“

Dispečerům a záchranářům v tu chvíli nejvíc podle ní pomohl dril a zkušenosti. „Lidem prostě musíte pomoct a musíte fungovat. Adrenalin je skvělý. Hodiny drilu se zúčtují právě v takové chvíli,“ říká Poštová.

„Ale jsme jen lidi a ta událost zasáhla všechny, ať už byli na dispečinku, nebo přímo na místě. A ne málo. Byl to obrovský tlak, a byť jsme všichni odolní, tak jsme potom byli rádi, že máme psychology, peery a interventy, se kterými jste to mohli probrat,“ uzavírá Poštová v Blízkých setkáních.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Tereza Kostková, eh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme