Už žádná betonová ghetta, místa pro skateboardisty mají být otevřená a vlídná, říkají architekti

Architekti a zároveň milovníci skateboardingu, to jsou Martin Hrouda a Jiří Kotal. Založili U/U Studio a snaží se propojovat veřejný prostor se sportem a relaxací. Při cestách v zahraničí totiž zjistili, že pokud městské prostředí využívají mladí aktivní lidé, má to své výhody. Také si uvědomili, že v Česku je míst pro freestylové sporty velice málo, a rozhodli se to změnit.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architekti a skateboardisté Martin Hrouda a Jiří Kotal

Architekti a skateboardisté Martin Hrouda a Jiří Kotal | Foto: Karolína Vránková | Zdroj: Český rozhlas

Kouzlo skateboardingu podle nich spočívá v tom, že se provozuje ve veřejném prostoru a člověk potřebuje jen dobrý povrch a infrastrukturu. To platí i o dalších freestylových sportech, třeba jízdě na koloběžce, kole nebo bruslích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s architekty a milovníky skateboardingu Martinem Hroudou a Jiřím Kotalem

„V 90. letech se u nás stavěly skateparky s velkými plechovými U-rampami obehnané plotem. Působily spíš jako takové ghetto. Mělo se za to, že skejťáci rovná se feťáci, takže se vytlačovali na okraj měst, aby se o nich nevědělo. Působilo to opravdu nevlídně,“ vzpomíná Martin Hrouda.

Bezpečná města v zahraničí

V zahraničí ale pochopil, že když veřejný prostor využívají aktivní mladí lidé, přináší to benefity. Barcelona, Kodaň, Berlín nebo Vídeň jsou podle něj důkazem toho, že kde je živo, tam je bezpečno.

Architekti pražského U/U Studia se nezaměřují jen na U-rampy, ale i na jiné prvky a hlavně jejich vhodné zakomponování do městského prostoru.

Lavička, stromy, přednádraží, barva mostu. ‚Stokrát skoro nic‘ je práce oceněné městské architektky

Číst článek

„Snažíme se vytvořit zázemí pro sportovce i kolemjdoucí, kteří se mohou na mladé skateboardisty dívat,“ vysvětluje Jiří Kotal.

„Prostory neoplocujeme, proti tomu bojujeme. Místo má být otevřené, přehledné a vlídné. Součástí našeho týmu je i krajinářská architektka, pracujeme tedy se zelení i dešťovou vodou. Snažíme se kombinovat různé materiály, nechceme jen betonové a ocelové skateparky,“ popisuje.

Prostor v Českých Budějovicích

Architekti zanechají svou stopu v Českých Budějovicích. Upravili prostor mezi Jihočeskou vědeckou knihovnou na Lidické třídě a Kulturním domem Gerbera.

Umístili tam několik umělecko-sportovních prvků, které jsou vhodné pro skateboarding a zároveň poslouží jako mobiliář.

Na předsudky narážím pořád, říká autor jedinečného skateparku v podchodu u metra Vltavská

Číst článek

Prvky vytvořili na míru tomuto místu. „Okolí Gerbery fungovalo už v dřívějších letech jako taková mekka pro skateboarding, jelikož tam byl žulový povrch a žulové zídky. Prostor byl vybraný s historickou nostalgií a zadání znělo jasně – s minimálními náklady a minimálním počtem prvků ukázat veřejnosti, co skateboarding ve veřejném prostoru vlastně je,“ říká Jiří Kotal.

„Snažili jsme se použít prvky, které se objevují standardně i ve městě. Před Gerberou je pět schodů, tam instalujeme nové zábradlí vhodné i pro triky. Vytvořili jsme například novou lavičku organického tvaru, která poslouží jak k posezení, tak pro děti a skejťáky. Opravili jsme betonovou zídku, které jsme dali funkční tvar,“ nastiňují architekti.

Hana Šoberová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme