Pacientům i lékařům na olomoucké kardiologii šetří čas nový přístroj

Pacientům s voperovaným defibrilátorem či kardiostimulátorem je v olomoucké fakultní nemocnici k dispozici nový přístroj. Informace o jejich srdci díky němu dostane při kontrole v nemocnici lékař ještě dříve, než otevřou dveře ordinace. Speciální terminál ke snímání potřebných údajů je na chodbě ambulance a obsluhovat ho mohou samotní pacienti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření u lékaře (ilustrační foto)

Vyšetření u lékaře (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Většina lidí bere srdce jako samozřejmost. Nepřemýšlí o tom, proč a jak funguje, a že bez něj by nežili.

Lidé, kteří mají srdce nemocné nebo prodělali infarkt, to ale vidí jinak. Život se jim často změnil z minuty na minutu, stejně jako Simoně Pavlicové z Rožnova pod Radhoštěm.

„Před sedmi lety, když mi bylo 36 let, jsem dostala z ničeho nic docela silný infarkt. Ráno jsem vstala a bylo mi strašně špatně, takže mě kamarádka odvezla na polikliniku. Tam mi natočili EKG a zjistili, že mám masivní infarkt, tak jsem jela do nemocnice ve Valašském Meziříčí a tam mě připravili na rychlý převoz vrtulníkem do Olomouce,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém přístroji, který šetří čas pacientům i lékařům na olomoucké kardiologii, natáčela Radka Kvasničková

Vyrovnat se s tak složitou situací pro ni nebylo vůbec jednoduché. „Protože jsem měla dcery ve věku 15, 13 let a syna rok a půl, tak to pro mě tenkrát bylo těžké - tím, že jsem fyzicky vypadla, než jsem se dostala zpět do nějakého režimu, a za druhé psychicky. V tak mladém věku se srovnat s tím, že už mám srdce nadosmrti postižené, bylo také těžké,“ popisuje Simona.

Dnes je v plném invalidním důchodu. Tento týden je pro ni ale přelomový - po roce a půl čekání jí lékaři voperovali kardiostimulátor. Domů si v krabici odnese také přístroj na dálkové sledování srdce. „Dám si to asi do ložnice na noční stolek. Opravdu jsem na to čekala. Jsem ráda, že ho mám, protože si myslím, že mi to určitě prodlouží život. Alespoň o něco,“ dodává žena.

Od tohoto týdne se na chodbě 1. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice nachází další přístroj, který připomíná bankomat. Díky němu si budou moci samotní pacienti, včetně Simony Pavlicové, načíst data ze svého kardiostimulátoru nebo defibrilátoru, a to za pouhých deset minut. Zkrátí se jim tak výrazně doba čekání. Fakultní nemocnice v Olomouci je prvním kardiovaskulárním centrem v zemi, které tento systém zavedlo do praxe.

Kardiostimulátor | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Steven Fruitsmaak

„V prvé řadě se pacient identifikuje u okénka, přihlásí se na recepci a ihned si může načíst svůj implantát u tohoto terminálu. Ve chvíli, kdy je načtění dokončeno, má lékař už data k dispozici na monitoru. Mezitím má pacient většinou natočeno EKG a v tu chvíli už může lékař vyhodnotit stav přístroje, zhodnotit situaci a domluvit se s pacientem, co dál,“ vysvětluje biomedicínský technik Dalibor Klimeš, jak systém funguje.

Ještě důležitější je nový přístroj pro pacienty, které přiveze záchranka s akutní poruchou srdečního rytmu. Všechna data mají lékaři k dispozici nejenom v počítačích na klinice, ale v případě potřeby si je mohou prohlédnout i kdekoliv jinde na tabletech nebo v mobilním telefonu. „Tým lékařů, kteří s tímto pracují, má ta zařízení k dispozici a jsou připraveni situaci řešit,“ uzavírá Klimeš.

Srdce Simony Pavlicové je tak v dobrých rukou. Hlídají ho odborníci i lékaři. Každý moment, každou minutu. Aby Simona a další pacienti mohli ještě dlouho a dobře žít.

Radka Kvasničková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme