Brněnští studenti vyvinuli počítačový program proti nelegálnímu graffiti

Trojice studentů Vysokého učení technického v Brně vytvořila systém, který umí automaticky určit autorství nelegálního graffiti. Vyzkoušet ho přímo v terénu chtějí ve spolupráci s Městskou policií v Břeclavi. V případě úspěchu osloví i další města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé sprejují po zdi, která kdysi dělila východní a Západní Berlín

Mladí lidé sprejují po zdi, která kdysi dělila východní a Západní Berlín | Foto: Sára Rechtigová

„Konkrétně ve Spojených státech mají jeden nebo dva větší systémy, který vlastně dělají to samé, plus v Británii mají něco podobného, ale tam nepoužívají automatické zpracování obrazu, tam funguje jen myšlenka, že se to eviduje a potom se na základě důkazů, které se nasbírají tímhle způsobem, vymáhají škody,“ vysvětluje jeden z tvůrců Matěj Kubiš, že řešení je originální, ale inspirace pochází ze zahraničí.

Automatické zpracování obrazu podle něj ušetří spoustu času a dává možnost nad velkým množstvím dat, která se nasbírají, vyhledávat relevantní data, která se pak dají použít pro vymáhání škod. Program je založen na porovnávání nových obrázků s těmi, u nichž už je autor znám.

„Algoritmů se používá víc, v rámci vývoje právě testujeme nasazení ohledně toho, jak moc je třeba ta fotka natočená. Některé algoritmy si s tím poradí, některým to vadí, některé si zase poradí s tím, když je to zvětšené, zmenšené,“ popisuje Kubiš.

Tvůrci programu se teď snaží najít optimální řešení, aby systém fungoval v co možná nejvíc případech. Ve chvíli, kdy se systém zprovozní a kdy budou mít tvůrci prvotní zpětnou vazbu, chtějí začít zjišťovat, kde jinde by měli o podobný systém zájem.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme